fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Marta Łobodzińska i Jędrzej Kondek wykluczeni z Iustitii

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
W ostatnich dniach Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" wykluczyło ze swoich szeregów sędziów Martę Łobodzińską oraz Jędrzeja Kondka.

W ubiegłą sobotę zebranie radomskiego oddziału członków stowarzyszenia „Iustitia" wykluczyło sędzię Martę Łobodzińską z Sądu Rejonowego w Zwoleniu z powodu objęcia funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu.

Jak wyjaśniono sędzia objęła stanowisko wbrew uchwale stowarzyszenia w sprawie zwalnianych stanowisk funkcyjnych.

Z kolei, w czwartek warszawski oddział "Iustitii" wykluczył sędziego Jędzeja Kondka w związku z jego udziałem w procedurze wyborczej do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Zebranie członków Oddziału Warszawskiego SSP Iustitia stwierdza, że każdy członek Stowarzyszenia powinien powstrzymać się od działań sprzecznych z celami Stowarzyszenia, przestrzegać Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia; Zebranie Delegatów dwukrotnie, tj. podczas XXII Zebrania Delegatów w 2017r. i XXIII Zebrania Delegatów w 2018r., zwracało uwagę, że udział sędziów w niekonstytucyjnej procedurze powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa świadczy o braku poszanowania wartości i celów statutowych Stowarzyszenia, wśród których zasadniczą rolę odgrywa umacnianie niezależności sądów i niezależności sędziów. Zebranie Delegatów apelowało również o rezygnację - w razie udziału w procedurze wyborczej do KRS – z członkostwa w Stowarzyszeniu - czytamy w uchwale.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA