Polski rząd odrzuca zarzuty Komisji Europejskiej ws. naruszenia praworządności

Polska odrzuciła zastrzeżenia Komisji Europejskiej ws. naruszenia praworządności. Wyjaśnia, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne, a przyjęte rozwiązania nie odbiegają od funkcjonujących w pozostałych państwach członkowskich UE. Natomiast wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że KE oczekuje od polskiego rządu kroków do przodu, konkretnych odpowiedzi na rekomendacje ws. praworządności, bo "biała księga" ich nie zawiera.

Aktualizacja: 20.03.2018 16:42 Publikacja: 20.03.2018 13:20

Polski rząd odrzuca zarzuty Komisji Europejskiej ws. naruszenia praworządności

Foto: 123RF

Zdaniem Komisji w ostatnich dwóch latach w Polsce przyjęto ustawy, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

Przypomnijmy, że KE wszczęła swoje działania w tej sprawie w 2016 r. W grudniu ubiegłego roku Komisja przedstawiła Polsce rekomendacje związane z reformą sądownictwa.

KE domagała się zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym tak, aby nie zastosowano obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów. Kolejną rekomendacją była zmiana ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa tak, aby kadencje sędziów-członków Rady nie były przerywane, a nowy system gwarantował wybór tych sędziów przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Komisja rekomendowała również przywrócenia niezależności i "legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane". Ostatnia rekomendacja mówiła o "powstrzymaniu się od działań i oświadczeń publicznych, które podważają legitymację wymiaru sprawiedliwości".

Europosłowie poparli decyzję Komisji ws. uruchomienia procedury z art 7.1 traktatu o UE, czyli tzw. "bomby atomowej".

Polska została zobowiązana przez KE do przedstawienia odpowiedzi na jej zalecenia do 21 marca.

Co odpowiedziała Polska

W  odpowiedzi na zalecenia KE,  Polska potwierdziła swoje zaangażowanie na rzecz skutecznego rozwiązania sporu z Komisją i zadeklarowała gotowość do prowadzenia dalszego dialogu - poinformowało dziś biuro prasowe MSZ. 

 - W swojej odpowiedzi strona polska przedstawiła merytoryczne wyjaśnienia odnoszące się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej podkreślając, że determinacja rządu RP ws. przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne w tym zakresie, a przyjęte rozwiązania nie odbiegają od tych funkcjonujących w pozostałych państwach członkowskich UE - czytamy w oświadczeniu wydanym w tej sprawie przez MSZ.


Ministerstwo tłumaczy, że reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce ma na celu zwiększenie jego wydajności i skuteczności oraz przywrócenie niezbędnej równowagi między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą przy zachowaniu wszystkich gwarancji niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów. Celem wprowadzonych rozwiązań jest ponadto zapewnienie odpowiednich mechanizmów zapobiegających problemom i patologiom, z którymi od lat boryka się polski wymiar sprawiedliwości i których dotychczas nie udało się rozwiązać staraniami samego środowiska sędziowskiego. Strona polska jest przekonana, że wszystkie te rozwiązania przyniosą pozytywny rezultat skutkujący zwiększeniem efektywności wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Timmermans chce konkretów

Na dzisiejszym posiedzeniu ministrów ds. europejskich krajów UE wskazywano nieścisłości w "Białej księdze" ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Dokument zawiózł do Brukseli premier Mateusz Morawiecki  na początku marca.  Wiceszef KE Frans Timmermans zrelacjonował stan postępowania i kontaktów z Polską w sprawie procedury uruchomienia art. 7. 

- To, co chcemy zobaczyć, to kroki do przodu. Aby je wykonać, potrzebujemy konkretnych odpowiedzi na rekomendacje, które przesłaliśmy. "Biała księga" nie zawiera konkretnych odpowiedzi na rekomendacje - powiedział dziennikarzom w Brukseli Timmermans.

Zdaniem Komisji w ostatnich dwóch latach w Polsce przyjęto ustawy, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

Przypomnijmy, że KE wszczęła swoje działania w tej sprawie w 2016 r. W grudniu ubiegłego roku Komisja przedstawiła Polsce rekomendacje związane z reformą sądownictwa.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona