Kiedy opinia Komisji Weneckiej w sprawie ustawy kagańcowej

Intensywne konsultacje w Senacie mają pomóc w odrzuceniu ustawy. Eksperci chcą rozmawiać z każdym. Nie wszyscy chcą jednak dialogu z nimi.

Aktualizacja: 09.01.2020 18:40 Publikacja: 09.01.2020 18:19

Kiedy opinia Komisji Weneckiej w sprawie ustawy kagańcowej

Foto: www.venice.coe.int

W czwartek o 10 rano przedstawiciele Komisji Weneckiej stawili się w Senacie. Zaprosił ich Tomasz Grodzki, marszałek Senatu. Cel spotkania? Dyskusja nad tzw. ustawą kagańcową dla sędziów. Senatorowie opozycji nie ukrywają, że liczą na jej odrzucenie przez Senat. A pomóc ma im w tym szeroka dyskusja i konsultacje.

Ekspresowe tempo

– Mamy obietnicę, że opinia Komisji Weneckiej będzie wydana w trybie pilnym. Powinna dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu w środę lub czwartek – oświadczył marszałek Grodzki po spotkaniu. Same rozmowy ocenia jako: intensywne, konkretne i szczegółowe.

W południe było spotkanie Komisji z opozycją. Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej wyjaśniał, że miało pokazać „niekonstytucyjne i niezgodne z traktatami europejskimi rozwiązania zawarte w tzw. ustawie kagańcowej". Padały też twierdzenia o wstydzie, że to właśnie Polska znalazła się pod lupą Komisji.

Czytaj także:

Komisja Wenecka spotka się z kierownictwem Ministerstwa Sprawiedliwości, ale nie z ministrem Ziobro

Komisja Wenecka zbada ustawę kagańcową

O dialog w tej sprawie apelowała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na urząd prezydenta. Jej zdaniem Sejm powinien być miejscem otwartym na współpracę i konsultacje z ekspertami.

Kolejni na liście dyskutantów znaleźli się senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Ci jednak po wielu odpowiedzi o konieczności wprowadzenia zmian w ustawach sędziowskich byli rozczarowani, że nie poznali opinii tego gremium.

Senator Marek Pęk po spotkaniu mówił, że senatorowie PiS chcieli pokazać Komisji, że uregulowania, które znalazły się w ustawie nie są niczym niespotykanym krajach UE.

Czwartkowych spotkań ciąg dalszy

Członkowie Komisji udali się też na spotkanie z sędziami Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

– Rozmawialiśmy o przepisach, które dotyczą tej właśnie Izby. Chodziło głównie o ich interpretację – mówi „Rzeczpospolitej" sędzia Marcin Łochowski. Jak ocenia spotkanie? – Merytoryczne, konkretne, o przepisach między prawnikami – dodaje.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej nie pojawili się natomiast w Sejmie. Powód?

– Ze względu na trwające posiedzenie izby poświęcone ważnym projektom ustaw, zaplanowane liczne komisje sejmowe, a także kilkugodzinne głosowania organizacja spotkań w tym terminie nie będzie możliwa – napisano w komunikacie CIS.

W piątek ciąg dalszy spotkań, m.in z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

KRS jest za zmianami

Do wydania opinii o ustawie kagańcowej szykuje się także Krajowa Rada Sądownictwa. Rewolucyjnej treści nie należy się spodziewać. Jak ustaliła „Rz", w opinii zostanie zapisane, że uchwalone przez Sejm zmiany służą zasadzie trójpodziału władzy. Chce jednak zgłosić uwagi do funkcjonowania i kompetencji samorządu sędziowskiego (uchwały zgromadzeń ogólnych miałyby zapadać zwykłą większością głosów), postępowań dyscyplinarnych sędziów – podstawą ich wszczęcia powinno być nawet pojedyncze działanie lub zaniechanie, a nie co najmniej dwa. Właściwe, zdaniem członków KRS, jest też wzmacnianie roli prezydenta w procedurze wyboru pierwszego prezesa SN. Członkowie KRS zamierzają też zwrócić uwagę na konieczność zachowania odpowiednich form ekspresji przez niektórych przedstawicieli środowisk prawniczych. Dostrzegają też potrzebę dialogu środowisk prawniczych . Powinien on być jednak, ich zdaniem, oparty na szacunku i zrozumieniu. Ostatecznie stanowisko KRS ma głosować w piątek.

W czwartek o 10 rano przedstawiciele Komisji Weneckiej stawili się w Senacie. Zaprosił ich Tomasz Grodzki, marszałek Senatu. Cel spotkania? Dyskusja nad tzw. ustawą kagańcową dla sędziów. Senatorowie opozycji nie ukrywają, że liczą na jej odrzucenie przez Senat. A pomóc ma im w tym szeroka dyskusja i konsultacje.

Ekspresowe tempo

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona