fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Konstytucjonalista o wniosku Ziobry: TK absolutnie nie powinien się tą sprawą zajmować

Ryszard Piotrowski
Ryszard Piotrowski
tv.rp.pl
- Nawet gdyby TK tak uznał, to raczej nic się w tej sprawie nie zmieni. Rozporządzenie i tak będzie w Unii obowiązywać, a KE będzie mogła blokować fundusze krajom łamiącym zasadę praworządności - mówi w rozmowie z Onetem konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP unijnego rozporządzenia dotyczącego stosowania tzw. mechanizmu warunkowości, który wiąże wypłaty z unijnych funduszy od przestrzegania przez państwo praworządności.

- Być może intencja jest taka, aby po ewentualnym wyroku TK uznającym niezgodność unijnego rozporządzenia z konstytucją, w przyszłości Polska mogła próbować stosować weto przy niekorzystnych decyzjach dotyczących unijnych funduszy - mówił się dr hab. Ryszard Piotrowski.

Konstytucjonalista ocenił, że taki wyrok TK byłby podstawą, swoistą "podkładką", by takie weto zastosować, zasłaniając się konstytucją.

Konstytucjonalista dodaje, że TK nie ma kompetencji, by badać unijne rozporządzenia w innej procedurze, aniżeli w trybie skargi konstytucyjnej. - Czyli w sytuacji, jeśli rozporządzenie zawiera normy, na podstawie których sąd lub organ administracji orzekł ostatecznie o określonych w konstytucji wolnościach lub prawach albo o obowiązkach jednostek - wskazuje.

- Zaznaczyć też trzeba, że dopuszczając możliwość badania zgodności rozporządzenia unijnego z konstytucją w tej procedurze, nie zaś na skutek wniosku na przykład Prokuratora Generalnego czy grupy posłów, Trybunał podkreślił konieczność zachowania w tym względzie należytej ostrożności i powściągliwości - zastrzega prawnik.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA