fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prezes TK wskazała Grzegorza Jędrejka na szefa PKW

Julia Przyłębska
tv.rp.pl
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała na antenie Polsatu, że skierowała do prezydenta pismo, w którym wskazała sędziego TK Grzegorza Jędrejka na stanowisko szefa Państwowej Komisji Wyborczej.

Jędrek miałby zastąpić obecnego szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego, którego kadencja wygasa 29 marca.

W ubiegłym tygodniu sędzia Hermaliński powiedział Polskiej Agencji Prasowej, iż ma nadzieję, że  jego następcą nie będzie sędzia, który zasiada w TK na miejscu zajętym, czyli  tzw. sędzia dubler. 

- W Trybunale Konstytucyjnym nie ma sędziów dublerów. To pewne pojęcie, które zostało wprowadzone w przestrzeń publiczną. Mnie ono oburza - stwierdziła dziś w Polsacie prezes TK Julia Przyłębska. 

Grzegorz Jędrejek jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2017 r.  W ocenie prezes TK,   jest "niezwykle aktywny" i wyraził  gotowość objęcia funkcji przewodniczącego PKW.

- Mam nadzieję, że nie będzie wobec niego stosowana mowa nienawiści. Nie będzie wyszukiwania tzw. jakichś haków, odnajdywania jakichś śmieszności, które mogłyby stanowić podstawę do dyskredytowania tego sędziego - dodała.

Prezes TK przypomniała, że praca przewodniczącego PKW, to dodatkowe zadania. Przyznała, że inni kandydaci powiedzieli "nie mogę przyjąć, tyle mam zajęć". Ale zapewniła, że sędzia Jędrejek, który się zgodził jest "świetnym kandydatem" i cieszy się z tego wyboru.

 - Myślę, że tym zamykam dyskusję - powiedziała Julia Przyłębska.

Państwowa Komisja Wyborcza nie jest wprawdzie organem sądowym,  ale składa się wyłącznie z sędziów wskazanych przez prezesów trzech najwyższych organów władzy sądowniczej w Polsce – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W skład PKW wchodzi 9 osób:

  • 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazanych przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego,
  • 3 sędziów Sądu Najwyższego wskazanych przez I Prezesa Sądu Najwyższego,
  • 3 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazanych przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kadencja członka PKW wynosi dziewięć lat, ale w razie ukończenia 70 lat wygaśnięcie członkostwa następuje przed upływem kadencji. Obecny przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński  29 marca skończy 70 lat. 

Po październikowych wyborach parlamentarnych zacznie obowiązywać nowelizacja kodeksu wyborczego, która zmieni  zasady powoływania członków PKW. Wśród dziewięciu członków Komisji będzie tylko jeden sędzia TK i jeden sędzia NSA. Pozostałych siedmiu członków PKW  nowy  Sejm wybierze spośród osób mających kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA