W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozprawa ws. ustawy o SN

Przed Trybunale Sprawiedliwości UE rozpoczęło się w piątek rano posiedzenie w sprawie zakazów tymczasowych dotyczących nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, na której strona polska zamierza przekonywać Trybunał, że nie ma przesłanek do tego, aby stosował te środki.

Publikacja: 16.11.2018 09:32

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Foto: Cédric Puisney from Brussels, Belgium (European Court of Justice - Luxembourg) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

- Będziemy starali się przekonać sędziów Trybunału, żeby zmienili to wstępne orzeczenie, która zostało wydane bez zapoznania się ze stanowiskiem Polski – powtórzył stanowisko strony rządowej Bogusław Majczyna z MSZ, który na rozprawie przed TSUE  reprezentuje polski rząd.

Czytaj także: Luksemburg wysłucha dzisiaj rząd w sprawie SN

Podczas posiedzenia przedstawiciel Komisji Europejskiej Saulius Kaleda zarzucił ustawie o SN, że narusza zasadę nieusuwalności sędziów, wspólnych dla krajów respektujących zasadę państwa prawa. Tę zasadę narusza też przyznanie prezydentowi prawa decydowania, czy sędzia SN po osiągnięciu 65 lat, może nadal sprawować funkcje i od decyzji tej nie ma odwołania do sądu. W tej sytuacji mówił zabezpieczeniem dla SN są właśnie środki tymczasowe trybunału.

Podstawowy argument strony polskiej (drugą stroną w tym sporze jest Komisja Europejska, która zainicjowała sprawę) jest tymczasem to, że nie zaistniała w tej sprawie przesłanka pilnego charakteru tych środków, gdyż nie ma ryzyka powstania jakiejkolwiek poważnej i niepowetowanej szkody.

Na rozprawie w tej sprawie polski rząd reprezentował Bogusław Majczyna z MSZ. Jak przekonywał, środki tymczasowe mogą zostać zarządzone jedynie wtedy, gdy mają pilny charakter a ich zarządzanie i ich wykonanie jest konieczne "w celu uniknięcia nieodwracalnej szkody dla interesu skarżącego". Wskazał, że skarżący w tym wypadku KE, musi udowodnić, że istnieje możliwość powstania takiej "szkody", a tak się nie stało.

Bogusław Majczyna zbijał argument KE, że gdyby nie tymczasowy zakaz, stanowiska w SN mogliby zająć nowi sędziowie, co uniemożliwiłoby wykonanie ostatecznego wyroku TSUE w sprawie ustawy o SN. Wskazując, że stanowiska sędziowskie w SN nie są przypisane do poszczególnych osób, tak jak np. w TSUE czy polskim Trybunale Konstytucyjnym i nowi sędziowie zajmują nowe wolne miejsca. Dodajmy, że mimo „powrotu” sędziów do SN, nadal jest tam 10 wolnych etatów. O nieodwracalnym skutku tj. zajęciu stanowiska I prezesa SN można byłoby mówić w przypadku jego obsadzenia, ale nie są prowadzone żadne działania zmierzające do wyboru I prezesa.

TSUE orzekał w składzie 15 sędziów czyli tzw. wielkiej izby, która ma trzy możliwości: może dotychczasowy zakaz (nakaz) utrzymać, może go zmienić np. rozszerzyć lub ograniczyć lub z niego zrezygnować, choć to ostatnie wydaje się najmniej prawdopodobne.

Przypomnijmy, że przed miesiącem wiceprezes TSUE ustanowił tymczasowe środki zabezpieczające bez wysłuchania stanowiska Polski. Nakazały one  Rzeczpospolitej Polskiej natychmiastowe zawieszenie stosowania kilku przepisów nowej ustawy o SN dotyczących skrócenia wieku emerytalnego sędziów SN (z 70 do 65 lat) i podjęcie „wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia" by sędziowie ci mogli pełnić funkcje na tym samym stanowisku, jakie przysługiwały im do 3 kwietnia 2018 r., czyli do dnia wejścia w życie ustawy o SN. Wielu z nich już zresztą wróciło do SN i urzęduje.

- Będziemy starali się przekonać sędziów Trybunału, żeby zmienili to wstępne orzeczenie, która zostało wydane bez zapoznania się ze stanowiskiem Polski – powtórzył stanowisko strony rządowej Bogusław Majczyna z MSZ, który na rozprawie przed TSUE  reprezentuje polski rząd.

Czytaj także: Luksemburg wysłucha dzisiaj rząd w sprawie SN

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów