fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądy i prokuratura

Wojciech Tumidalski: Bez noweli ustaw sądowych ani rusz

Adobe Stock
Chaos w wymiarze sprawiedliwości spowodowany złymi nowelizacjami ustaw sądowych, które wytknął nam Luksemburg, powinni naprawić ci, którzy go wywołali. Czy zdołają się wznieść ponad interes partii?

Rozplątywanie gordyjskiego węzła pisowskiej reformy sądów, zwanej dla niepoznaki dobrą zmianą, to nie jest zadanie na jedną rozprawę, po której wszystko staje się jasne. Trzyosobowy skład Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego po uzyskaniu odpowiedzi Trybunału w Luksemburgu na pytania prejudycjalne orzekł, że unijnego standardu nie trzyma złożona głównie z prokuratorów Izba Dyscyplinarna SN, a Krajowa Rada Sądownictwa, po upolitycznieniu mechanizmu wybierania do niej sędziów, także nie może być uznana za niezależną.

Tym samym SN wykonał wyrok TSUE, a jego orzeczenie wiąże inne sądy i organy państwa – co jasno zostało wskazane. Znamy już więc oparty na prawie krajowym i europejskim model oceny niezależności organów sądowych i niezawisłości sędziowskiej. I – co ciekawe – sama KRS, nie stając w obronie sędziów – ofiar ataków, których źródła mogą tkwić w kręgach rządowych, a Izba Dyscyplinarna SN, sama uznając się za legalną i nie wstrzymując się z orzekaniem, przyczyniły się do krytycznej oceny TSUE i Izby Pracy SN, która zadała Luksemburgowi pytania.

Tak powstał chaos. Izba Dyscyplinarna orzeka jak gdyby nigdy nic, dyscyplinowani sędziowie oświadczają, że skoro podważono legalność ID i KRS, to nie muszą przed nią stawać, podobnie jak wcześniej przed powołanymi przez ministra rzecznikami dyscyplinarnymi. Szef KRS, podobnie jak resort sprawiedliwości, uznaje, że nic się nie stało i KRS może dalej opiniować sędziów. I nikt tu nie czuje się odpowiedzialny za zamieszanie, którego skutki dotkną przede wszystkim obywateli, bo przecież nie sędziów, którym nikt „z automatu" nie odbierze nominacji.

A co pozostało obywatelom sądzonym przez sędziów o kwestionowanym statusie? Wnioski o ich wyłączenie lub o wznowienie zakończonego postępowania.

Sąd zrobił swoje. Teraz kolej na tych, którzy chaos wywołali – czyli polityków. Powinni przygotować nowelizację odpolityczniającą KRS. Czy powinni także utrzymać nowe izby SN? Od automatyzmu ważniejsza jest prawdziwa niezależność i niezawisłość sędziowska. Tym bardziej że jeszcze nie wszystko przesądzone i ciągle za brak praworządności możemy stracić unijne fundusze.

Uwaga Czytelnicy. Następny numer „Sądów i prokuratury" ukaże się w piątek, 27 grudnia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA