fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Wróciła zima. Niebezpiecznie na drogach

twitter.com
Z powodu opadów śniegu i mrozu są ciężkie warunki na drogach. Dochodzi do licznych wypadków i kolizji. Drogowcy i policja apelują więc o ostrożność.

Śnieżyce i mróz wróciły do Polski. Najgorzej jest w Polsce południowej i centralnej.

W nocy pięć samochodów zderzyło się pod Wrocławiem na S8. Utrudnienia trwały kilkanaście godzin.

Także w nocy na tym samym odcinku S8, tyle że na jezdni w kierunku Warszawy, doszło do innego wypadku. W zderzeniu samochodu osobowego i ciężarowego ranna została jedna osoba.

Utrudnienia zakończyły się dziś o godz. 7.30.

W piątek w województwie lubelskim doszło do 127 kolizji i 6 wypadków, w których siedem osób zostało rannych.

Do kolejnych wypadków doszło w nocy i rano. Na skrzyżowaniu ulic Ełckiej i Wojska Polskiego w Grajewie ok. 2 we nocy zderzyły się dwa pojazdy: osobowe renault, którym podróżowało pięć osób oraz autobus jadący od ul. Piłsudskiego w ul. Kopernika.

W wypadku ranne zostały cztery osoby z renault. Jedna z nich doznała poważnego urazu kręgosłupa. Nie ucierpiał nikt z pasażerów autobusu. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierująca osobówką nie ustąpiła pierwszeństwa i uderzyła w bok wjeżdżającego na skrzyżowanie pojazdu.

Z kolei dziś ok. godz. 6 na drodze ekspresowej S 86 w Sosnowcu doszło do kolizji dziewięciu samochodów. Karambol zapoczątkował kierowca, który stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w barierki oddzielające jezdnie.

Kolejne nadjeżdżające auta nie nadążały z hamowaniem na śliskiej nawierzchni, wpadając na siebie. Droga w kierunku Katowic jest wciąż zablokowana, a policja wyznaczyła objazdy.

Od piątku na drogach woj. śląskiego panują zimowe warunki jazdy - spadł śnieg, temperatura spadła poniżej zera, nawierzchnia wielu dróg jest śliska.

Ta sama droga jest zablokowana w województwie łódzkim. Między Kępnem i Wieruszowem na jezdni w stronę Warszawy przewróciła się ciężarówka.

Policja apeluje o ostrożność na drogach. - Na wielu trasach w kraju może występować gołoledź, może padać śnieg z deszczem lub marznący deszcz. Jazdę kierowcom miejscami może utrudniać także mgła – wyliczają policjanci.

Przypominają, że zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, o czym wielu kierowców zapomina.  Dodają, że ważnym elementem bezpieczeństwa jest też należyte odśnieżenie pojazdu i oczyszczenie szyb z warstwy lodu.

- Zgodnie z prawem pojazd w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Ponadto podczas jazdy kierowca powinien mieć zapewnione dostateczne pole widzenia- tłumaczy policja.

Apeluje, by w zmiennych warunkach atmosferycznych z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy zmienili technikę jazdy.

- Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielnie pierwszeństwa pieszym, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków – wyjaśniają funkcjonariusze.

Apelują też, by piesi nie wchodzili bezpośrednio na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. - Mimo że na przejściu mają pierwszeństwo przed pojazdem, to obowiązani są zachować szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię – podkreślają mundurowi.

Zauważają, że bardzo często piesi poruszając się po drodze po zmierzchu zapominają nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

-Piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używać elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku- tłumaczy policja.

IMGW wydało ostrzeżenia w sumie dla 11 województw. W weekend możemy się spodziewać się intensywnych opadów śniegu, zawiei i zamieci, a także ujemnych temperatur.

- Wychłodzenie organizmu jest jednym z poważniejszych zagrożeń zimowych. Reaguj, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzwoń na numer alarmowy 112 –apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA