Rząd PiS

Rekonstrukcja: Nowa ekipa wkrótce

PAP, Bartłomiej Zborowski
Przybywa konsultacji i spotkań w ramach obozu rządzącego.

Czwartek był dniem chaosu komunikacyjnego i medialnych spekulacji. Wśród najważniejszych wydarzeń, które tego dnia miały miejsce, z pewnością należy wymienić rozpoczęte o 18.00 posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym dyskutowano o rekonstrukcji rządu i zmianach na stanowisku premiera. Ale to wydarzenie poprzedzone było m.in. odrzuceniem przed południem w Sejmie wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności. W dodatku premier Beata Szydło spotkała się – razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim z prezydentem Andrzejem Dudą. A późnym popołudniem w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej odbyło się też spotkanie premier Szydło i Mateusza Morawieckiego z prezesem Kaczyńskim. Wieczorem w tym samym miejscu miało odbyć się posiedzenie Klubu PiS.

Komitet Polityczny zakończył się już po zamknięciu tego wydania „Rzeczpospolitej”, ale z naszych informacji wynika, że największe szanse na objęcie funkcji premiera ma obecny wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z najbardziej aktualnym scenariuszem zmian, o którym pisaliśmy już na łamach „Rzeczpospolitej”, powołanie nowego rządu miałoby nastąpić bardzo szybko, a exposé nowego premiera może zostać wygłoszone w przyszłym tygodniu. Desygnacja premiera Morawieckiego może nastąpić – jeśli taka będzie decyzja Komitetu Politycznego – już w piątek, a w poniedziałek nowy gabinet może zostać zaprzysiężony. Jak słyszmy, w PiS rozważane są dwa warianty rozwoju sytuacji. – Albo szybko nastąpi wymiana trzech, czterech ministrów, albo zmiana składu gabinetu nastąpi za kilka tygodni, być może na przełomie stycznia i lutego 2018 roku – mówi nam dobrze poinformowany polityk z Klubu PiS.

Pojawiły się także informacje o tym, że w nowym rozdaniu premier Szydło miałaby zastąpić na stanowisku marszałka Marka Kuchcińskiego. Z naszych informacji wynika, że to jednak mało prawdopodobne.

W czwartek po raz pierwszy tak wyraźnie swój głos w sprawie rekonstrukcji zabrał prezydent. Rzecznik Pałacu Prezydenckiego Krzysztof Łapiński mówił o rekonstrukcji po spotkaniu Szydło – Duda – Kaczyński – Kuchciński. – Pan prezydent wyraził oczekiwanie, by temat rekonstrukcji został zamknięty tak szybko, jak to jest możliwe, żeby przeciąć wszelkie spekulacje medialne, co do tej kwestii – stwierdził Łapiński.

Z kolei w Sejmie debata nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności zgłoszone przez Platformę miała dość przewidywalny przebieg. – Wniosek PO to prostu stek kłamstw, oszczerstw wobec polskiego rządu – oceniła premier Szydło.

Grzegorz Schetyna mówił o chaosie w PiS. – Dyktatura to rządy Kaczyńskiego, a bezhołowie to wszystko to, co robi tak zwana Rada Ministrów – powiedział lider największej partii opozycyjnej. Kukiz’15 nie brał udziału w debacie. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krótko podsumował rządy PiS. – Jesteście silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki przed problemami Polaków – powiedział. Wcześniej nawiązał do tego, że politycy PiS opuścili salę w trakcie debaty. – Wychodząc z tej sali, nie zostawiliście opozycji. Zostawiliście Polaków z ich problemami, tak jak robicie to każdego dnia – powiedział Kosiniak-Kamysz. Sejm przed 12.00 odrzucił wniosek PO.

W czwartek politycy opozycji przekonywali, że zmiana premiera niczego faktycznie nie zmieni. – Wszyscy wiedzą, że faktycznie z tylnego siedzenia tę funkcję sprawuje Jarosław Kaczyński – powiedział w trakcie debaty Schetyna. – Nie ma znaczenia, czy Jarosław Kaczyński wystawi Beatę Szydło, czy Mateusza Morawieckiego. W PiS tylko on ma wolę i ją realizuje – powiedziała na antenie Radia RDC Monika Rosa z Nowoczesnej. Jeszcze ostrzej sprawę stawiał Paweł Kukiz. – Żyjemy w takim systemie, gdzie nie jest istotne, kto jest prezesem Rady Ministrów. Tak, jak nie było istotne w czasach komunizmu – powiedział w RMF.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL