Kukiz'15 po expose wypomina PiS-owi list Ziobry

W Sejmie odbywa się debata nad expose szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

Aktualizacja: 29.01.2016 13:47 Publikacja: 29.01.2016 07:30

Kukiz'15 po expose wypomina PiS-owi list Ziobry

Foto: PAP, Paweł Supernak

Pełna treść expose

15:10

Chcemy na stałe obecności sojuszników NATO w Polsce, bo chcemy, by nasze bezpieczeństwo zostało wyrównane do poziomu Europy zachodniej - powiedział dziennikarzom po sejmowym wystąpieniu w piątek szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Pytany, dlaczego w wystąpieniu nie nawiązał do kwestii stałych baz NATO, Waszczykowski odpowiedział, że termin "stałe bazy" nie jest używany, bo ma konotację zimnowojenną. "Odnosi się do miasteczek, które istniały w latach 70. i 80. w Europie zachodniej i chciano, by tę obecność, którą przewiduje się na terenie wschodniej flanki, w tym w Polsce, zorganizować inaczej. W związku z tym one nie będą się nazywać stałymi bazami, takimi jak wielka baza Ramstein w Niemczech, ale będzie to zorganizowane w sposób inny" - tłumaczył Waszczykowski.

14:50

Sporo kontynuacji w kwestii bezpieczeństwa oraz stosunków z Rosją i USA zapowiedział podczas piątkowego expose w Sejmie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Zmiana ma nastąpić w relacjach z UE; głównym partnerem ma być W. Brytania – ocenił ekspert Andrzej Turkowski.

Analityk ośrodka Think Tank Andrzej Turkowski po wysłuchaniu expose szefa polskiej dyplomacji zauważył, że nadal priorytetowa w polityce zagranicznej pozostaje kwestia bezpieczeństwa, o czym mówił też poprzedni rząd. Według słów ministra, Polska ma nadal zabiegać o wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance. Dużą wagę przywiązywał też w swojej wypowiedzi do relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Kontynuację dotychczasowej polityki zagranicznej Waszczykowski zapowiedział też wobec polityki Rosji, sprzeciwiając się w szczególności jeżeli chodzi o użycie siły militarnej dla realizacji interesów.

14:20

To było bardzo dobre expose, trzeźwo oceniające polską pozycję w Unii Europejskiej oraz świecie transatlantyckim - powiedział Tomasz Krawczyk, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Centrum Europejskiego Natolin, oceniając wystąpienie szefa MSZ.

Jego zdaniem, minister spraw zagranicznych w swoim piątkowym expose w Sejmie podkreślił, co "polska dyplomacja może osiągnąć i jakimi narzędziami można te nakreślone cele zrealizować".

13:30

W sejmowym expose szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego można odnaleźć wiele elementów kontynuacji dotychczasowej polityki zagranicznej prowadzonej przez Polskę; szczególnie widać to w obszarze bezpieczeństwa – uważa Krzysztof Rak z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Zdaniem eksperta przedstawione przez szefa MSZ założenia polityki zagranicznej w obszarze bezpieczeństwa są kontynuacją polityki prowadzonej przez rząd PO. „To nie jest zaskakujące i to dobrze, zważywszy na sytuację, którą mamy na Ukrainie. W podobnym tonie o bezpieczeństwie Polski mówił w swoich wystąpieniach minister Radosław Sikorski” - podkreślił Rak.

13:01

Szef MSZ zarysował w swoim expose wizję UE, z której wynika, że Polska jest zwolennikiem unijnego państwa federacyjnego, a nie unijnego superpaństwa, a także realistycznie ocenił prowadzoną przez Rosję politykę rozszerzania wpływów – uznała dr Patrycja Grzebyk.

Ekspertka z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW powiedziała, że jej zdaniem ocena Rosji w informacji ministra Witolda Waszczykowskiego przedstawionej w Sejmie w piątek nie była ostra, tylko realistyczna. „Patrząc na nową strategię Rosji i jej działania w ostatnim czasie – na kwestię Krymu, wschodniej Ukrainy, ataków cybernetycznych na państwa Bałtyckie, lotów tuż przy granicach Państw Bałtyckich – widać, że Rosja chce rozszerzać swoje wpływy, o czym mówił minister Waszczykowski, walczy o nie i jest coraz bardziej agresywna w tych swoich działaniach. Rosja uważa też, że ma rolę wyjątkową, jeśli chodzi o prawo międzynarodowe; to znaczy, że może to prawo lekceważyć” – mówiła dr Grzebyk.

12:45

"PSL od 25 lat bierze udział w debacie o polityce zagranicznej, ale ta się różni od tych poprzednich. Z kraju, który był przykładem, europejskim liderem zmian, integracji, staliśmy się maruderem Europy. Jak to jest możliwe, żeby w trzy miesiące dokonać takiej złej zmiany, jak to możliwe, że w ciągu trzech miesięcy opinia o Polsce i artykuły bynajmniej nie w prasie rosyjskiej, czy - jakby PiS pewnie chciał - w niemieckiej, tylko w 'Washington Post', 'New York Times', mówią o tym, że Polska odwraca się od Zachodu, mówią o słabym i złym wizerunku Polski?" -  lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Wskazywał przy tym, że wynika to m.in. z tego, że nowy rząd "mówi co innego w Polsce, co innego w Europie". "Dzisiejsze wystąpienie było bardziej skierowane do korpusu dyplomatycznego niż do Polaków. To jest różnica, bo przeważnie z tej trybuny chcecie mówić tylko i wyłącznie hasłami wyborczymi, których później zresztą nie realizujecie, w takiej konsekwencji jak zapowiadaliście" - mówił.

12:30

"Polska nie może być na peryferiach Europy, wasza polityka niestety do tego prowadzi. Naszą siłą, także gospodarczą, jest siła naszej integracji w Unii Europejskiej i nasza w niej pozycja. Polska tylko wtedy będzie w niej szanowana, jeśli będzie konstruktywna, a nie obrażona, kiedy będzie silna, a nie na kolanach" - powiedział Ryszard Petru. 

"A teraz, przez was, niestety jest na kolanach" - dodał lider Nowoczesnej. 

Przekonywał, że tylko Polska silna w Europie jest wiarygodna dla partnerów. "Polska obrażona nigdy nie będzie silna" - zauważył.

12:10

"Wszystko, co pan minister mówił, bardzo ładnie brzmiało: budowanie zaplecza polonijnego, ściąganie Polaków ze Wschodu. Natomiast są pewne zgrzyty z tym, co do tej pory się działo" - ocenił poseł Piotr Apel (Kukiz'15).

"Gdy Europa (...) interesowała się Polską, minister sprawiedliwości wysłał, nie oszukujmy się, publicystyczny list do wiceszefa Komisji Europejskiej" - mówił poseł. Apel pytał Waszczykowskiego o udział jego resortu w przygotowaniu tego pisma, a także czy minister Zbigniew Ziobro konsultował list z resortem spraw zagranicznych. "Czy słuszne jest, żeby naszą polityką zagraniczną zajmował się minister sprawiedliwości?" - pytał Apel.

11:50

Dobrym sygnałem było to, że pewne rzeczy w polskiej polityce zagranicznej są kontynuowane - ocenił szef PO, b. szef MSZ Grzegorz Schetyna

Schetyna ocenił, że Waszczykowski w swoim wystąpieniu mówił dużo o "pomysłach, które mogą pokazywać ciągłość polskiej polityki zagranicznej i kontynuacji". "To optymistyczne, mimo frazeologii, wszystkich akcentów, które chcecie tworzyć w spojrzeniu na zagranicę" - przekonywał szef PO.

"Wiem, że to trudne, żeby minister Waszczykowski przywołał i powołał się na dobrą tradycję i pracę ministra Radosława Sikorskiego, ale wiele tych akcentów tutaj odnajduję, za co dziękuję, w imieniu ministra Sikorskiego" - powiedział Schetyna.

11:32

Wystąpienie szefa MSZ nawiązało do politycznych koncepcji prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podkreśliła posłanka PiS Małgorzata Gosiewska po piątkowym wystąpieniu w Sejmie Witolda Waszczykowskiego. Jak argumentowała, usiłowania Rosji na rzecz zajęcia pierwszoplanowej pozycji są zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

11:23

- To, co najistotniejsze zostało podkreślone - mówił o expose Waszczykowskiego prezydent Andrzej Duda.

11:20

Ryszard Petru powiedział, że jest przerażony wystąpieniem Witolda Waszczykowskiego. Lider Nowoczesnej podkreślił, że wiara w Grupę Wyszehradzką moża być błędem. "Przypomnę, że Węgry współpracują z Putinem, Słowacja współpracuje gospodarczo z Rosją. Wydaje mi się, że to nie jest polska racja stanu." - ocenił.

11:10

Z kim pan będzie rozmawiał o przedłużeniu sankcji rosyjskich? Z przyjaciółmi z krajów karpackich? Czy z Fabiusem, Steinmeierem i najważniejszymi krajami europejskimi? - pytał z mównicy sejmowej Grzegorz Schetyna.

10:40

10:19 

Minister Waszczykowski zakończył swoje expose. W Sejmie odbędzie się teraz debata na temat wystąpienia szefa MSZ.

10:18

"Stoimy wobec trudnych wyzwań. W czasach dramatycznych zmian, niepewności i niestabilności w stosunkach międzynarodowych umocnienie pozycji Rzeczypospolitej wymaga szczególnej troski i wysiłku."

10:17

"Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość, której brakowało przez kilka ostatnich lat i od której odzwyczaili się niektórzy nasi partnerzy. Tutaj należy upatrywać źródła polemicznych opinii o Polsce, które ostatnimi czasy dochodziły ze strony różnych polityków europejskich."

"Polska nie zamierza zaostrzać stosunków z żadnym partnerem zagranicznym. Jej polityka będzie stanowcza ale i otwarta na dialog."

10:16

"Będziemy skuteczniej informować zagraniczną opinię publiczną o najważniejszych polskich sprawach. Aktualnie mamy do czynienia z atakami na wizerunek Polski i rządu RP."

10:15

"W roku 2016 wzmocnimy polską dyplomację historyczną. Będziemy skutecznie propagować dzieje naszego kraju, narodu i państwa w perspektywie zarówno tegorocznego 1050-lecia Chrztu Polski, jak i zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Istotną rolę w tym procesie będą odgrywały zreformowane Instytuty Polskie."

10:14

"Pamiętamy też, że w tym roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Jest to kolejna sposobność, by przypomnieć polski wkład w rozwój Europy, w jej dziedzictwo."

"Będę zabiegał, aby bliska memu sercu Łódź wywalczyła też prawo do zorganizowania tzw. małej wystawy expo w niedalekiej przyszłości."

10:13

"W roku 2016 Polska będzie gospodarzem wielkich wydarzeń międzynarodowych o istotnym potencjale promocyjnym. Wspomniałem już o Szczycie NATO w Warszawie. Ważnym zadaniem MSZ będzie również promocja Polski związana z organizowanymi w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży."

"Pokażemy Polskę jako kraj ważny, inspirujący, znaczący w dziejach chrześcijaństwa i Europy. Niech zaangażowanie polskiego państwa w to wydarzenie będzie elementem tego, co można by określić mianem dyplomacji wartości – obrony i promocji wartości cywilizacji łacińskiej, która łączy obywateli naszego kontynentu."

10:11

"Będziemy dopominać się o prawa Polaków wszędzie tam, gdzie nie są one właściwie przestrzegane, korzystając – w razie potrzeby – także z forów wielostronnych."

"Polacy przebywający za granicą muszą być traktowani tak jak wszyscy inni obywatele Unii Europejskiej."

10:10

"Zamierzamy wprowadzić istotne zmiany w Karcie Polaka. Osobom deklarującym przynależność do narodu polskiego oraz posiadającym polskie korzenie chcemy znacznie ułatwić osiedlanie się w Polsce, integrację z krajem przodków oraz uzyskanie polskiego obywatelstwa."

10:09

"Będziemy rozwijać sieć Polonijnych Rad Konsultacyjnych działających przy polskich placówkach za granicą. Będziemy wspierać organizacja polonijne. Przede wszystkim jednak będziemy wspierać polskie media oraz szkolnictwo, które są nośnikami polskiej kultury i tradycji narodowej. W bieżącym roku zamierzamy wspierać działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, tak aby większa liczba nauczycieli została skierowana do środowisk polskich na Wschodzie."

10:08

"Apeluję i proszę naszych Rodaków, mieszkających poza granicami Polski. Reagujcie zawsze wtedy, kiedy szkalowane jest dobre imię Polski."

10:07

"Dziś, poza granicami Polski, mieszka, jak się szacuje, nawet 20 milionów naszych rodaków lub osób o polskich korzeniach. Oczywiście, nie chcemy, by kolejne setki tysięcy Polaków wyjeżdżały z Polski w poszukiwaniu swoich życiowych szans, jak to było w ostatnich kilku latach."

"Chcemy, by wobec wyzwań, z którymi musimy się dziś zmierzyć, Polacy mieszkający poza granicami byli rzecznikami interesów Rzeczypospolitej."

10:07

"Polska pozostanie ważnym partnerem dla państw Zatoki Perskiej. W roku 2016 podejmiemy zabiegi na rzecz pozyskania dla Polski poważnych inwestycji z państw tego regionu."

10:05

"Interesy ekonomiczne, a także starania na rzecz uzyskania poparcia dla naszej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ, wymagają zwiększenia aktywności polskiej dyplomacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie."

10:04

"Polska będzie brała aktywny udział w kształtowaniu europejski polityki klimatycznej. Było to widoczne już podczas niedawnego szczytu klimatycznego w Paryżu."

10:03

"W ślad za grudniowymi konkluzjami Rady Europejskiej w najbliższych tygodniach oczekujemy ambitnego pakietu legislacyjnego w obszarze bezpieczeństwa dostaw gazu. Krytycznie odnosimy się do projektu Nord Stream 2, nieefektywnego ekonomicznie pomysłu, służącego zwiększeniu zależności Unii Europejskiej od dostaw z tego samego kierunku."

10:03

"W dziedzinie międzynarodowej współpracy gospodarczej będziemy przywiązywać szczególne znaczenie do polityki energetycznej."

10:01

"Będziemy zacieśniali współpracę, w tym gospodarczą, z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Sprzyjać temu w tym regionie powinny przemiany demokratyczne, stabilna sytuacja gospodarczo-społeczna, postępująca liberalizacja handlu z UE, a także silna i ugruntowana obecność Polonii w tym regionie."

10:00

"Z sukcesem rozwijamy współpracę w tym partnerskim formacie z Chińską Republiką Ludową, również w ramach inicjatywy 16+1, czyli pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami."

10:00

"W relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, nasze partnerstwo w coraz większym stopniu obejmuje wymiar gospodarczy, współpracę energetyczną, a także obiecujący obszar innowacji i rozwoju wysokich technologii."

09:59

"Obecny rząd będzie konsekwentnie wspierał rozwój współpracy gospodarczej z partnerami spoza Europyoraz przedsiębiorców działających poza granicami naszego kraju. Szacuje się, że w 2016 r. dzięki ich ciężkiej pracy i talentom wzrost polskiego eksportu może wynieść nawet 10 proc."

09:58

"W warunkach współczesnego środowiska międzynarodowego rośnie znaczenie czynnika ekonomicznego jako elementu wpływającego na kształt stosunków między państwami."

09:56

"Polska konsekwentnie realizuje politykę migracyjną. Jak już wspomniałem, od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie nasz kraj przyjmuje coraz więcej obywateli tego kraju"

"W kwestii relokacji uchodźców nie uchylamy się od podjętych przez poprzedni rząd zobowiązań, jednak konsekwentnie będziemy dbać o zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa. Niezbędnym warunkiem przyjęcia uchodźców w Polsce będzie pełna weryfikacja tożsamości zainteresowanych osób, a także zachowanie zasady pełnej dobrowolności w wyborze Polski jako kraju docelowego osiedlenia."

09:55

"W celu zwalczania negatywnych skutków obecnego kryzysu, UE winna przede wszystkim odzyskać kontrolę nad przepływem osób przybywających do Europy."

"Aby skutecznie przeciwdziałać presji migracyjnej potrzebna jest także właściwie ukierunkowana współpraca z państwami trzecimi, m.in. z Turcją. Pakiet działań uzgodnionych w końcu listopada ubiegłego roku pomiędzy UE i Ankarą stwarza szansę na częściowe powstrzymanie fali uchodźców."

09:54

"Kryzys migracyjno-uchodźczy stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla Polski i Europy. Należy zakładać, iż dalsze osłabianie struktur państwowych i ubożenie tamtejszych społeczeństw będą generować kolejne fale migracyjne do Europy."

09:54

"Obchodzona również w tym  roku 25. rocznica powstania Trójkąta Weimarskiego będzie podstawą do podsumowania dotychczasowej współpracy z Francją i Niemcami oraz wyznaczenia jej nowych kierunków. Paryż nadal pozostanie dla nas ważnym punktem odniesienia w sprawach europejskich oraz polityczno-wojskowych."

09:53

"Polska będzie kontynuować przyjazne relacje z Niemcami, naszym najważniejszym sąsiadem i partnerem gospodarczym. W tym roku mija 25 lat od podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Republiką Federalną. Jest to dobry czas na pozytywną refleksję o wspólnocie interesów w Europie."

09:52

"Nie będzie zgody polskich władz na naruszenie jednego z fundamentów Unii, a więc prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się w UE, również ze względu na znaczenie mobilności pracowniczej dla silnego, jednolitego rynku w ramach globalnej rywalizacji."

09:51

09:50

"Będziemy utrzymywać dialog i regularne konsultacje na różnych szczeblach z najważniejszymi partnerami europejskimi – w pierwszej kolejności z Wielką Brytanią, z którą łączy nas nie tylko rozumienie wielu ważnych elementów agendy europejskiej, ale także podobne podejście do problemów bezpieczeństwa europejskiego."

09:49

Z równą energią będziemy angażować się we współpracę z naszymi sąsiadami na północy, zwłaszcza w zakresie polityki bezpieczeństwa, agendy europejskiej, a także w bogatą współpracę sektorową.

09:47

"Grupa Wyszehradzka, budowana na wzór i korzystająca z doświadczeń Beneluxu, stanowi sprawdzony element architektury europejskiej i format wspólnej reprezentacji interesów regionu Europy Środkowowschodniej."

09:46

"Integralnym elementem polskiej polityki europejskiej jest współpraca regionalna. Wiążemy z nią duże nadzieje, ale też dostrzegamy problemy, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Europa Środkowa padła ofiarą kryzysu migracyjnego."

"Idee ściślejszej integracji europejskiej czy tak zwanego „małego Schengen” są adresowane przede wszystkim do krajów „starej Europy”. Nasz region nie jest brany pod uwagę."

"W sferze politycznej przejawem takiego myślenia jest wspomniany szczyt dziewięciu przywódców środkowo – europejskich zorganizowany w Bukareszcie z inicjatywy Polski i Rumunii – naszego ważnego sojusznika regionalnego. W sferze gospodarczo-komunikacyjnej będziemy dokładać starań, by w dziedzinie rozwoju infrastruktury klamrą łączącą różne części Europy stała się . Będziemy też zabiegać i promować dalsze inicjatywy infrastrukturalne wśród państw połączonych masywem Karpat."

09:43

"Unia Europejska powinna wrócić do swoich korzeni, do czterech podstawowych swobód, wolności przemieszczania się: ludzi, usług, towarów i kapitału."

09:42

"Echem sporu o przyszły kształt Unii jest krytyka dokonujących się w Polsce przemian przez niektórych polityków europejskich. Faktycznie spór toczy się bowiem nie tyle o treść tej czy innej ustawy przyjętej przez polski parlament, lecz raczej o zakres ingerencji ze strony instytucji europejskich w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Innymi słowy chodzi o zakres suwerenności Rzeczypospolitej i innych państw członkowskich."

09:40

"Chcemy tworzyć Unię wolnych narodów i równych państw, solidarną i konkurencyjną pod względem gospodarczym, cieszącą się autorytetem w świecie."

09:39

"Fundamentalnego znaczenia nabiera dziś debata na temat przyszłości Unii Europejskiej targanej wstrząsami, u źródeł których leżą nie zawsze liczące się z realiami przedsięwzięcia integracyjne, takie jak wspólna waluta, nadmierna regulacja czy zarządzanie gospodarcze."

09:38

"Nie tracimy nadziei na powodzenie procesu reform w Mołdawii. Ważną przestrzenią współpracy gospodarczej i politycznej są dla Polski państwa Kaukazu Południowego, którego zróżnicowanie wymaga od nas dobrze wyważonej aktywności. Gruzja konsekwentnie czyni kolejne kroki w kierunku zbliżenia z Unią Europejską i NATO. Zdecydowanie wspomagamy Tbilisi w tym zakresie."

Marcin Obara

09:36

"Z nadzieją patrzymy na ożywienie w relacjach UE-Białoruś. Polska dyplomacja nie zamierza ingerować w politykę jakiegokolwiek państwa. Oczekujemy jednak, zwłaszcza od sąsiadów jedynie przestrzegania standardów wyznaczonych przez prawo i organizacje międzynarodowe."

09:37

"Mamy jednocześnie świadomość, że w dialogu z Mińskiem nie unikniemy kwestii trudnych. Problemy polskiej mniejszości na Białorusi pozostaną wysoko na naszej agendzie. Mam nadzieję, że o tych sprawach porozmawiam już niedługo w Mińsku."

09:34

"W 2016 r. planujemy kontynuować realizację projektów humanitarnych oraz rozwojowych na rzecz ofiar wojny na wschodzie Ukrainy. Polska szeroko otworzyła drzwi dla setek tysięcy obywateli ukraińskich, którzy ze względów materialnych lub brak poczucia bezpieczeństwa chcą lub muszą szukać swojego miejsca poza ojczyzną."

09:33

"W interesie Polski leży wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Demokratyczne, stabilne politycznie i gospodarczo państwo ukraińskie jest ważnym elementem porządku i bezpieczeństwa europejskiego, zbudowanego po przemianach ustrojowych lat 1989-1991."

"Proeuropejskie reformy, za którymi opowiedziało się ukraińskie społeczeństwo na Euro-majdanie, potrzebują wsparcia świata zachodniego oraz aktywnego zaangażowania Polski."

"Będziemy pomagać Ukrainie, ale jednocześnie będziemy wymagać efektywnego wykorzystania tej pomocy."

09:32

"Współpraca z Rosją nie powinna być jednak budowana na gruncie jednostronnych ustępstw, lecz w duchu konstruktywnego dialogu i poszanowania umów bilateralnych oraz prawa międzynarodowego. Dlatego w stosunkach z Federacją Rosyjską zmierzamy do wyrównania relacji oraz uwzględniania również naszych interesów i oczekiwań. Wzajemne zaufanie, tak potrzebne w stosunkach między państwami, buduje się poprzez konkretne gesty. Z polskiego punktu widzenia takimi gestami mogą być: rzetelna współpraca w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej, zwrot wraku prezydenckiego samolotu oraz odtajnienie do końca archiwów dotyczących zbrodni popełnionych przez Stalina na polskich oficerach."

09:31

"W interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską. Nie jest to łatwe zadanie, zważywszy na odmienność podejścia do stosunków międzynarodowych, które nasi sąsiedzi traktują nie jako sferę współpracy, ale jako sferę geopolitycznej rywalizacji, w której uprawnione jest stosowanie siły, jeśli zawodzą metody polityczne."

09:30

"Dalekowzroczna i ambitna polityka wschodnia należy do najważniejszych wymiarów polityki zagranicznej państwa polskiego."

Kluczowa pozostaje idea stworzenia nowego instrumentu pozytywnego oddziaływania Unii Europejskiej na jej wschodnie sąsiedztwo. Wraz z partnerami regionalnymi uwzględnimy wszelkie pozytywne aspekty Partnerstwa Wschodniego oraz dodamy nowe elementy, które przyczynią się do zwiększenia współpracy regionalnej. Rozpocząłem już na ten temat rozmowy ze swoimi partnerami ze Szwecji, Finlandii, Litwy i Rumunii."

09:28

"Naszą ambicją jest poszerzanie zakresu zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego. W tym duchu ubiegamy się o uzyskanie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w latach 2018-2019."

"Prowadzimy prace nad zwiększeniem udziału Polski w operacjach pokojowych ONZ. Polska przez wiele lat była aktywnym uczestnikiem misji pokojowych i chcemy powrócić do tej dobrej tradycji."

09:27

"Koncentrując się na problemach w naszej części kontynentu, dostrzegamy także wagę zagrożenia ze strony tak zwanego Państwa Islamskiego."

09:27

"W interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską."

09:26

"Jednym ze sposobów realizacji tak nakreślonej polityki jest efektywne wykorzystanie dostępnego instrumentarium europejskiego. W tej dziedzinie kluczowa pozostaje idea stworzenia nowego instrumentu pozytywnego oddziaływania Unii Europejskiej na jej wschodnie sąsiedztwo."

Marcin Obara

09:25

"Uznając pierwszoplanową rolę Sojuszu w utrzymaniu bezpieczeństwa transatlantyckiego,opowiadamy się za bliższą i bardziej efektywną współpracą NATO i Unii Europejskiej w rozwiązywaniu złożonych problemów międzynarodowych. Polska będzie się angażować w działania na rzecz wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej."

09:24

"Dziś to wschodnia flanka NATO wymaga szczególnej uwagi."

09:24

"Rok 2016 to czas przejścia do realizacji polsko – amerykańskiej umowy o tarczy antyrakietowej i rozpoczęcia budowy bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. To także kolejny rok zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce, m.in. w trakcie ćwiczeń wojskowych Anakonda."

09:23

Naszym celem jest też dalszy rozwój współpracy w sferze bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Zarówno współpracy dwustronnej, jak też na forach wielostronnych, a przede wszystkim na forum NATO.

09:22

Zabiegamy o jednakowy status bezpieczeństwa dla wszystkich członków NATO na całym obszarze sojuszu. Nie ma i nie może być mowy o powrocie do „szarych” stref czy próżni bezpieczeństwa w naszej części kontynentu.

Marcin Obara

09:21

"Postulowane przez Polskę oraz inne państwa naszego regionu, wojskowe wzmocnienie wschodniej flanki NATO, usunie z kalkulacji burzycieli pokoju europejskiego poczucie niewiary w spoistość Sojuszu Północnoatlantyckiego i zastąpi go elementem oceny realiów materialnych."

09:20

"Podstawą polskiego, europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa pozostaje Sojusz Północnoatlantycki. Liczymy na to, że podobnie jak w przeszłości, również dziś NATO będzie zdolne do strategicznej adaptacji w zmiennych warunkach bezpieczeństwa i realiach geopolitycznych."

09:19

"Dlatego też powtórzę to, co mówiła Pani Premier przedstawiając w listopadzie swoje expose przed Wysoką Izbą – priorytetem polskiego rządu będzie w najbliższych latach zapewnienie państwu i obywatelom szeroko rozumianego bezpieczeństwa."

09:18

Trzecim istotnym zadaniem dla polskiej dyplomacji i polskich władz w ogóle jest zmierzenie się zkryzysem projektu europejskiego.

Polska dyplomacja będzie przeciwstawiać się wewnętrznemu różnicowaniu Unii, pomysłowi mini - Schengen czy dyskryminacji obywateli polskich, mieszkających w państwach Unii. Przeciwstawimy się także wszelkim rozwiązaniom, które uderzałyby w interesy i bezpieczeństwo ekonomiczne Polski i polskich przedsiębiorców. Liczymy, iż prezydencja holenderska dostrzeże te problemy.

09:18

Na południe od Europy największymi problemami są dziś konflikty zbrojne, terroryzm i rozkład struktur państwowych. Narastającym problemem jest potężna fala migracji zarobkowej i uchodźców. Konieczne są działania dostosowujące polską politykę zagraniczną i bezpieczeństwa także do tych wyzwań.

09:17

"Pogorszenie się naszego bezpieczeństwa mocno splata się z kryzysem sąsiedztwa europejskiego."

09:17

"Z przykrością muszę stwierdzić, że naiwnością była wiara, którą okazywał kilka lat temu jeden z moich poprzedników, że Rosja hołduje wartościom demokratycznym i zasadom prawa międzynarodowego, postulując zaproszenie jej do NATO."

09:16

"Najwięcej obaw budzi w tej mierze polityka naszego wielkiego sąsiada na wschodzie która, zmierza do rewizji po-zimnowojennego porządku europejskiego. Nowa „Strategia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” dopuszcza użycie siły przy realizacji swoich interesów, gdy zawiodą metody polityczne. Ilustracją tej logiki jest rosyjska agresja przeciw Ukrainie i wojna, która de facto toczy się już w tym kraju drugi rok."

09:15

"W 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami, które dotknęły Europę: z kryzysem bezpieczeństwa na naszym kontynencie, kryzysem sąsiedztwa oraz kryzysem samego projektu europejskiego"

09:11

Obecny rząd jest zdeterminowany, by osiągnąć te cele, prowadząc odważną i realistyczną, a nade wszystko skuteczną politykę zagraniczną, opartą na czterech przesłankach:

- Po pierwsze, będziemy dążyć do zakorzenienia polityki zagranicznej w woli politycznej suwerennych państw

- Po drugie, będziemy opierać politykę na prymacie prawa międzynarodowego

- Po trzecie, wyznacznikiem będzie dla nas wspólnota wartości świata demokratycznego

- Po czwarte, wreszcie jesteśmy przekonani, że stosunki międzynarodowe, choć postrzegane czasami jako sfera brutalnej i niszczącej rywalizacji między państwami, tworzą także przestrzeń wymiany gospodarczej

09:10

"Gdy przystępowaliśmy najpierw do NATO, a później do Unii Europejskiej, wydawało się, że stanęliśmy na pewnym gruncie, że możemy zapomnieć o trudnych dylematach państwa położonego pomiędzy Wschodem i Zachodem. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek czujemy jak zbyt optymistycznie postrzegaliśmy naszą pozycję."

09:09

"Na naszych oczach postępuje erozja starego porządku światowego, sięgającego korzeniami końca zimnej wojny, czy nawet jeszcze dalej – końca II wojnie światowej. W centrum tej globalnej niepewności i niestabilności znalazła się Europa osłabiona przez recesję, podzielona na tle różnych wizji rozwoju projektu europejskiego oraz osaczona przez wojny, toczące się tuż za jej progiem"

09:08

Szef MSZ podziękował prezydentowi za przybycie. "Harmonijna współpraca między Prezydentem a rządem, wobec trudnych zadań przed nami stojących, jest dziś niezwykle istotna. Współpraca ta wzmacnia pozycję Polski."

09:07

Rozpoczęło się expose Witolda Waszczykowskiego

08:51

Do Sejmu przybył prezydent Andrzej Duda. 

 

Po wystąpieniu ministra odbędzie się debata. Posłowie liczą, że poruszone zostaną m.in. tematy polityki europejskiej i wschodniej rządu Beaty Szydło. 

Z wypowiedzi szefa dyplomacji wynika, że jego wystąpienie poświęcone będzie przede wszystkim problematyce bezpieczeństwa Polski. W czwartek wieczorem Waszczykowski zaprezentował tezy swojego expose na zamkniętym posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych. 

"Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo" - tak podsumował podstawowe założenia polskiej polityki zagranicznej po wystąpieniu przed komisją minister.

Pytany o to, jak przedstawione przez niego priorytety polskiej dyplomacji będą miały się do polityki poprzedników, Waszczykowski zapowiedział, że "będzie sporo korekt, ale niektóre (projekty poprzedników - PAP) będą też kontynuowane". "Np. program +Go Africa+ będzie kontynuowany, +Go Iran+ będzie kontynuowany i parę jeszcze innych" - dodał. 

Z kolei zdaniem szefa komisji spraw zagranicznych, lidera PO Grzegorza Schetyny z zaprezentowanych przez Waszczykowskiego przed komisją tez wynika, że kontynuacji będzie "dużo". "Z tego się cieszę jako były minister" - powiedział dziennikarzom po wyjściu z posiedzenia.

"Jest pytanie (...) o akcenty - czy są dobrze rozłożone, czy są dobrze przemyślane i czy Polska będzie dalej pracować nad tym, żeby zachować dobrą pozycję w Europie, czy też będzie ją - jak niektórzy politycy PiS-u - rujnować. Te pytania będą jutro zadane" - dodał. 

Schetyna pytany przez dziennikarzy, czy - jak informowały niektóre media - polska dyplomacja postawi przede wszystkim na relacje z Wielką Brytanią i Grupą Wyszehradzką, lider PO przyznał, że "takie są sygnały". "Ale to są sygnały. Na razie musi za tym iść pewna treść. Jej dzisiaj nie było, ale to dlatego, że to był skrótowy opis" - powiedział. "Jutro (...) będzie wiadomo, jakie są akcenty, jak one są rozłożone" - podkreślił. 

Piątkowe wystąpienie Waszczykowskiego rozpocznie się w Sejmie o godz. 9; przewidziano na nie godzinę. Po expose szefa MSZ zaplanowana jest czterogodzinna tzw. debata średnia. Oznacza to, że klub PiS będzie miał do dyspozycji 117 minut; klub PO - 70 minut; klub Kukiz'15 - 24 minuty; klub Nowoczesna - 17 minut, a klub PSL - 12 minut. 

Pytany w czwartek, czy uważa piątkowe expose szefa MSZ za ważne, Schetyna przyznał, że tak. "Bo pozycja Polski nie jest teraz najlepsza - i w Unii Europejskiej, i w polityce europejskiej, i w polityce transatlantyckiej, więc będziemy o tym rozmawiać" - mówił lider PO.

Pytana przez PAP o oczekiwania wobec wystąpienia ministra, wiceszefowa komisji spraw zagranicznych Małgorzata Gosiewska (PiS) powiedziała, że liczy, że będzie ono stanowiło "nowe otwarcie w polskiej polityce zagranicznej i zapowiedź nowej, aktywnej polityki - zwłaszcza w obszarze polityki wschodniej". Wśród kwestii, które - jej zdaniem - powinny się pojawić w expose, wymieniła m.in. sytuację w Unii Europejskiej, kryzys migracyjny, wojny - na Bliskim Wschodzie i we wschodniej Ukrainie - oraz budowanie w nawiązaniu do dorobku Lecha Kaczyńskiego "bloku państw Europy środkowo-wschodniej". 

Z kolei drugi z wiceszefów sejmowej komisji spraw zagranicznych Marek Sawicki (PSL) mówił, że Waszczykowski powinien przedstawić międzynarodową strategię rządu - m.in. w odniesieniu do polityki europejskiej, Ukrainy, NATO oraz w sferze dyplomacji gospodarczej. "Szczególnie w drugiej kadencji rządów PO-PSL zaangażowanie MSZ w tej ostatniej dziedzinie było bardzo widoczne, bardzo aktywne i dziś są efekty tego, bo mimo blokady rynku rosyjskiego mamy jednak bardzo dobre wyniki eksportowe praktycznie z całym światem" - zaznaczył. 

"Liczę też, że minister powie jasno, jaka jest koncepcja polityki wewnątrzunijnej - czy to jest ta koncepcja (...) oparta na liderowaniu Grupie Wyszehradzkiej, czyli bycia wielkim wśród małych, czy jest to koncepcja partnerstwa, bycia równym wśród dużych, czyli Trójkąt Weimarski plus Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, a więc w tej części Europy silniejszej. Myślę, że dobrze by było, gdyby zachowana została tu równowaga" - dodał Sawicki. 

Na początku stycznia przedstawione przez szefa MSZ założenia polskiej polityki zagranicznej na 2016 r. przyjął rząd. Jak informował Waszczykowski, przedstawiony przez niego przed Radą Ministrów dokument miał "techniczny" charakter i zawierał opis sytuacji międzynarodowej oraz katalog działań, które może podjąć rząd.

Relację z głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej oraz stojących przed naszym krajem zagrożeń Waszczykowski zdał następnie przed sejmową komisją spraw zagranicznych. Posiedzenie było zamknięte dla mediów; według członków komisji, minister poruszył w niej m.in. tematykę sytuacji geopolitycznej Polski, stosunków z Unią Europejską, NATO, Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Szef MSZ miał również zapowiedzieć budowanie silnego sojuszu regionalnego krajów Europy środkowo-wschodniej. 

Pytany we wtorek o szczegóły expose rzecznik MSZ Artur Dmochowski zapewniał, że "potwierdzi i uszczegółowi ono priorytety rządu w polityce zagranicznej, które minister do tej pory sygnalizował w swoich wystąpieniach, dotyczące m.in. poprawy statusu Polski pod względem bezpieczeństwa".

W niedzielnym wystąpieniu podczas IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi szef MSZ zapowiedział ponadto, że w swoim expose odniesie się do konfliktu na Ukrainie i praktyk "łamania prawa, w tym zmiany sytuacji politycznej i zmiany granic przy pomocy siły i wojska".

Pełna treść expose

Chcemy na stałe obecności sojuszników NATO w Polsce, bo chcemy, by nasze bezpieczeństwo zostało wyrównane do poziomu Europy zachodniej - powiedział dziennikarzom po sejmowym wystąpieniu w piątek szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS
Polityka
Małgorzata Wassermann poparła pośrednio kandydata PO w Krakowie
Polityka
Jarosław Kaczyński odwołuje swoją przyjaciółkę z zarządu "Srebrnej"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory 2024. Kto wygra drugie tury?