Bigram opublikował raport „Pokolenie 50+ w pracy".
- Z tą grupą zawodową jest związane mnóstwo krzywdzących stereotypów. To pierwsze pokolenie polskiego sukcesu, które wchodziło w latach 90-tych na rynek pracy. Są to ludzie wciąż aktywni na rynku pracy, zajmują kluczowe stanowiska. Niestety restrukturyzacje w firmach odbywają się ich kosztem. Później mają problem z powrotem na rynek pracy - mówił Wielgomas.
Podkreślił, że pokolenie 50+ jest pełne energii, z ogromną ilością entuzjazmu, przyzwyczajone do ciężkiej pracy. Wbrew stereotypom są to ludzie, którzy znają języki, technologię, są obecni na mediach społecznościowych.
- To pokolenie nie jest gorsze niż młodsze. Prawdopodobnie jest bardziej gotowe do wytężonej pracy, wciąż chcą pracować. Chcą pracować jako eksperci i doradcy. Niekoniecznie sprawdzą się w roli osoby, która 4 razy w tygodniu musi być w służbowej delegacji – tłumaczył gość.
- Z tworzeniem międzypokoleniowych zespołów musimy przyspieszyć. Mówimy o dziurze demograficznej, a nie widzimy tego potencjału. Z punktu widzenia benefitów dla firmy, każdy wnosi coś innego – dodał.
Wielgomas zaznaczył, że tworzenie międzypokoleniowych zespołów to mądrość organizacji. Rynek składa się z różnych pokoleń, więc musimy umieć do niego dotrzeć różnymi metodami.
- Jest pewnego rodzaju obłuda rynkowa, która deklaracjami głosi, że chętnie przyjmą pięćdziesięciolatków, ale w praktyce często wolą brać młodszych menadżerów – zauważył.
W Europie Zachodniej jest mnóstwo siwych włosów w zarządach. Tam to jest normalne zjawisko. U nas ten etap postępuje.
- Są pewne branże, gdzie umiejętności zarządzania produkcją wymagają lat praktyki. Są też branże nowoczesne jak marketing, sprzedaż, logistyka, gdzie szybko nabywa się umiejętności – zaznaczył gość.
- Dzięki dzisiejszemu pokoleniu 50+ wszystko wokół nas w Polsce zostało zbudowane. Wszystkie firmy, korporacje i nowoczesne rozwiązania ktoś musiał wprowadzić. To pokolenie pewnie czasem chciałoby odcinać kupony od swojej wiedzy i ciężkiej pracy, ale ma też cały czas ogromny apetyt na zmianę i rozwój – dodał.