Aktualizacja: 28.06.2020 21:52 Publikacja: 28.06.2020 21:00
Foto: Adobe Stock
Gastronomia, produkcja i usługi – to głównie w tych sektorach pracowały przed wybuchem pandemii osoby, które w ostatnich tygodniach zgłosiły się do pracy tymczasowej w agencji zatrudnienia OTTO Work Force. Według jej badania, które „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza, aż 90 proc. nowych pracowników tymczasowych agencji straciło w wyniku Covid-19 poprzednie miejsce pracy (niekiedy przejściowo).
45 proc. z 500 objętych ankietą osób zwolniono z poprzedniej firmy, a drugie tyle do szukania nowego zajęcia skłoniło czasowe zamknięcie zakładu pracy albo zamrożenie branży, w której pracowali. – W czasach Covid-19 na rynku pracy tymczasowej obserwujemy przewagę polskich pracowników, gdyż wielu Ukraińców na początku pandemii wróciło do swojego kraju – twierdzi Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force. Podobne obserwacje mają też inne agencje, wiążąc tę zmianę z powrotem na krajowy rynek pracy części Polaków, którzy dotychczas pracowali za granicą. – Jednak spośród naszych nowych pracowników tymczasowych tylko 8 proc. pochodzi z tej grupy. 92 proc. wcześniej było zatrudnionych w Polsce – zaznacza Dudek.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Są pokorni, nieroszczeniowi, pracowici, przygotowani na najgorsze warunki i najniższą płacę. Koreańczycy z Półno...
Różnice między oceną najbardziej atrakcyjnych pracodawców a firm, w których pracujemy, są teraz znacząco mniejsz...
Globalne przyspieszenie cyfryzacji pobudza unijny rynek pracy w IT. W ubiegłym roku liczba zatrudnionych tam pro...
Bezrobocie we Francji skoczyło w I kwartale 2025 r. o 8,7 proc. wobec IV kwartału 2024 r. - z 3,1 mln do 3,4 mln...
Wybór ofert pracy w HR jest teraz o połowę mniejszy niż w pierwszych latach po pandemii. I podobnie jak w IT, ro...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas