fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Szydło: Szkoła branżowa przygotuje młodych ludzi do zawodu

Premier Beata Szydło podczas wizyty w firmie Radmot w Woli Gutowskiej k. Jedlińska.
PAP/Piotr Polak
Realizowana reforma edukacji umożliwia odbudowę szkolnictwa zawodowego, co ma m.in. pomóc polskim przedsiębiorcom w pozyskiwaniu wykfalifikowanych pracowników - mówiła w środę premier Beata Szydło.

GUS podał w środę, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 proc. wobec 8,5 proc. w lutym.

"Dzisiaj kolejna dobra informacja - bezrobocie w Polsce spadło do 8,1 punktu procentowego. To pokazuje, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką" - powiedziała premier na konferencji prasowej. Szydło w środę przyjechała do firmy produkcyjnej Radmot w Woli Gutowskiej, która specjalizuje się w nowoczesnych technologiach obróbki metali.

Jej zdaniem "dane, które każdego dnia w tej chwili ogłasza GUS potwierdzają, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, który realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości - plan, który został przygotowany pod kierownictwem pana premiera Mateusza Morawieckiego, jest konsekwentnie realizowany przez wszystkie resorty, przynosi pozytywne efekty" - mówiła Szydło.

Dodała, że polska gospodarka "stawia sobie coraz wyższe cele".

"Będziemy konsekwentnie ten program dalej kontynuować, ponieważ te dane ekonomiczne, które pokazują, że wzrastają pozytywne nastroje konsumenckie, wzrastają pozytywne nastroje przedsiębiorców, poprawiają się wszystkie wskaźniki dotyczące produkcji przemysłowej, dotyczące eksportu, dotyczące właśnie spadku bezrobocia - pokazują bardzo jasno, że plan gospodarczy, który realizujemy, jest planem idącym w dobrym kierunku" - powiedziała szefowa rządu.

"Ale nie byłoby sukcesów i tych dobrych danych, gdyby nie polscy przedsiębiorcy" - zaznaczyła premier.

Szydło: odbudujemy szkolnictwo zawodowe

Podczas środowej konferencji prasowej premier odpowiadała również na pytanie, czy rząd ma jakiś pomysł, jak zapobiec kłopotom z wykwalifikowanymi pracownikami, które pogłębiają się wraz ze spadkiem bezrobocia.

Podkreślała, że realizowana obecnie reforma edukacji ma jeden cel, ważny przede wszystkim "ze względu na rozwój gospodarczy" - jest nim "odbudowa szkolnictwa zawodowego".

"Powstaje tzw. szkoła branżowa, która ma mieć dwa priorytetowe zadania - po pierwsze przygotowywać młodych ludzi do zawodu, tak by mogli realizować swoje marzenia, kariery i ambicje, by zdobywali wykształcenie, które da im potem możliwość zatrudnienia w polskich firmach" - mówiła szefowa rządu.

"Drugi cel to jest współpraca z biznesem, po to, by przedsiębiorcy, którzy poszukują wykwalifikowanych pracowników, mogli we współpracy korzystać z tego, że będą przygotowywani młodzi ludzie, którzy będą potem zatrudniani w ich firmach" - dodała.

Szydło zwróciła też uwagę, że na łączeniu nauki i biznesu koncentruje się też w swoim resorcie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA