fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Policja szykuje się do ochrony pistacji w czasie zbiorów

Superbass, Wikpedia
„Zielone złoto” jest łakomym kąskiem dla złodziei na Sycylii. Włoska policja szykuje się do walki z kradzieżami.

Jednym z cennych zasobów Sycylii są pistacje – miejscowa odmiana di Bronte osiąga zazwyczaj dwukrotnie wyższe ceny niż odmiany z Iranu i USA (dwóch największych światowych producentów tych orzeszków). Sycylijskie pistacje kosztują zazwyczaj około 15,5 euro za kilogram. Oznacza to nie tylko większe dochody dla farmerów, ale też więcej kłopotów.

Prawo do posługiwania się przy swoich pistacjach oznaczeniem DOC (czyli kontrolowanego pochodzenia) ma 230 autoryzowanych farmerów, którzy uprawiają pistacje na zboczach Etny. Co drugi rok muszą się mierzyć z problemem kradzieży pistacji (zbiory pistacji możliwe są co dwa lata). Chociaż z Sycylii pochodzi tylko niewielka część światowej produkcji, to odmiana di Bronti jest jedną z najbardziej cenionych i bywa nazywana sycylijskim zielonym złotem. Na zboczach Etny pistacje uprawia się na powierzchni około 3 tys. hektarów.

Poważne problemy zaczęły się w 2009 roku, gdy z pistacjowych sadów skradziono przeszło 300 kilogramów owoców, co zmusiło burmistrza Bronte do wezwania policji na pomoc. Od 2011 roku Karabinierzy regularnie patrolują rejony upraw zarówno z powietrza, jak i z ziemi.

Również w tym roku policja szykuje się do ochrony farmerów, którzy spodziewają się dobrych zbiorów, lepszych niż skromne z 2017, gdy zebrano tylko 1250 ton (w porównaniu do 1400 w 2015).

- Będziemy prowadzić szereg działań zapobiegawczych – powiedział BBC kapitan Nicolo Morandi.

W ramach ochrony przewidywane są zarówno patrole w dzień, jak i podwojone patrole w nocy. W razie potrzeby będzie wzywane również wsparcie powietrzne. Miejscowi farmerzy są zadowoleni z ochrony.

Globalna produkcja pistacji wynosi około 1,1 mln ton rocznie (dane z 2017 roku).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA