fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Miały planować zamach w Polsce. Dwie osoby w rękach ABW

ABW
Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie i Szczecinie dwie osoby podejrzane o przygotowywanie ataków terrorystycznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych.

Akcja Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego została przeprowadzona w niedzielę w trzech województwach, teraz rzecznik ABW ujawnił szczegóły.

Jak poinformował, ABW miała informacje na temat ekstremistycznej grupy, której celem było zastraszanie mieszkających w Polsce osób wyznania islamskiego. Według ABW, grupa planowała działania z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych, a wzorowała się na zamachach dokonanych w Norwegii przez Andersa Breivika i w Nowej Zelandii przez Brentona Tarranta.

Jak podała ABW, śledztwo dotyczyły m.in. dwóch osób, które sześć lat temu były objęte śledztwem prowadzonym przeciwko Brunonowi K., który miał planować zamach na Sejm. "Jedna z nich, pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych, nadal zajmowała się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych" - podała ABW.

W ramach akcji służb przeprowadzono przeszukania w kilku miejscach na terenie województw mazowieckiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego. W domu jednorodzinnym w warszawskiej dzielnicy Włochy funkcjonariusze zabezpieczyli substancje i środki chemiczne niezbędne do produkcji dużej ilości materiałów wybuchowych, broń palną, amunicję, a także elementy konstrukcyjne służące do przerabiania broni. Po przeprowadzeniu niezbędnych eksperymentów procesowych, ujawniony materiał wybuchowy został zniszczony na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

Funkcjonariusze odnaleźli także osiem fiolek z silnie toksycznymi substancjami chemicznymi oraz ok. 170 książek na temat wytwarzania materiałów wybuchowych.

Zatrzymanym przedstawiono szereg zarzutów: przygotowania do przestępstwa sprowadzenia zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mających postać eksplozji materiałów wybuchowych, publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych, posiadania bez wymaganego pozwolenia prekursorów materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji, a także przewozu narkotyków wewnątrz Unii Europejskiej.

Zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Śledztwo w sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA