fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Śpiewak prawomocnie skazany za pomówienie Bogumiły Górnikowskiej - Ćwiąkalskiej

Fotorzepa/ Michał Kolanko
Jan Śpiewak został prawomocnie skazany na podstawie art. 212 Kodeksu karnego za zniesławienie prawniczki Bogumiły Górnikowskiej - Ćwiąkalskiej. Ma zapłacić 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki - podało Polskie Radio. Śpiewak poinformował na FB, że nie zapłaci kary nawet, gdyby miał za to pójść do więzienia.

Córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego,  byłego ministra sprawiedliwości w rządzie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, poczuła się pomówiona o udział w aferze reprywatyzacyjnej po tym, jak prezes  stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak ujawnił  jej rolę w reprywatyzacji kamienicy przy ulicy Joteyki 13 w Warszawie. Kamienicę oddano w zarząd współwłaścicielowi, który nie żył od 50 lat. Jego kuratorem w 2008 r. ustanowiono mec. Górnikowską-Ćwiąkalską.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia orzekł, że Jan Śpiewak jest winien pomówienia. Zdaniem sądu było to działanie zamierzone, które mogło poniżyć prawniczkę w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania zawodu adwokata. Sąd utajnił wówczas uzasadnienie wyroku.

Od wyroku odwołała się Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska, która żądała wyższej kary dla Jana Śpiewaka. Sąd odwoławczy utrzymał jednak wyrok I instancji.

Czytaj też: Skarga kasacyjna RPO ws. wypowiedzi Jana Śpiewaka o dzikiej reprywatyzacji

"Przegrałem. Sąd uczynił mnie kryminalistą."  - napisał Jan Śpiewak na swojej stronie na FB. - "Za obronę słabszych, za obronę sprawiedliwości. Za ujawnienie, że córka ministra Ćwiąkalskiego brała udział w nielegalnej reprywatyzacji kamienicy na Ochocie jako kurator 120-latka. Jestem jedyną osobą skazaną już dwukrotnie prawomocnym wyrokiem w związku z afera reprywatyzacyjna. Mimo tego, że udowodniliśmy, że mecenas Ćwiakalska wielokrotnie niedopełnila swoich obowiązków a swoimi działaniami doprowadziła do tragedii i dramatu lokatorów." - skomentował.

Poinformował, że Sąd bez podana przyczyn utajnił  uzasadnienie wyroku, co narusza jego [Śpiewaka] konstytucyjne prawo do jawnego procesu.

- W ramach mojego prawa do nieposłuszeństwa obywatelskiego nie zamierzam wykonywać tego wyroku. A 10 tysięcy nawiązki na rzecz córki ministra traktuje jako splunięcie w twarz ofiarom reprywatyzacji. W tym czterech przedwczesnych zgonów lokatorów na Joteyki. Jeśli będę musiał iść do więzienia w tej sprawie niech tak się stanie. Może to obudzi sumienia ludzi - pisze Jan Śpiewak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA