fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prokurator zwolnił dziennikarzy z tajemnicy, żąda zdjęć flagi na Giewoncie

AdobeStock
Zakopiańska prokuratura zażądała od „Tygodnika Podhalańskiego” wydania zdjęć Giewontu z tęczową flagą na krzyżu. W piśmie do redakcji prokurator informuje o zwolnieniu z dziennikarskiej tajemnicy. Zdjęcia są ogólnie dostępne w internecie.

Portal wirtualnemedia.pl przypomina, że chodzi o sprawę z sierpnia br.: w geście solidarności z zatrzymaną przez policję Margot ktoś powiesił na krzyżu wieńczącym Giewont tęczową flagę. Flagę zdjęli turyści tego samego dnia. „Tygodnik Podhalański" zamieścił informację o zdarzeniu opatrzoną fotografią krzyża z flagą. Zdjęcie ze znakiem wodnym „TP" było potem często zamieszczane w mediach społecznościowych.

Prokuratura uznała, że tęczowa flaga na krzyżu mogła obrazić uczucia religijne i wszczęła śledztwo w tej sprawie. Na jego potrzeby prokurator zażądał od redakcji „Tygodnika Podhalańskiego" wydania „zdjęć w oryginalnym formacie i rozdzielczości (bez logotypu), które w dniu 14 sierpnia 2020 r. zostały opublikowane na stronie internetowej TP w materiale pt.: 'Tęczowa flaga na krzyżu na Giewoncie', w postaci elektronicznej na płycie CD, lub poprzez przesłanie w postaci załącznika do korespondencji na adres e-mail tut. Prokuratury".

W tym samym piśmie prokurator postanawia "zwolnić Tygodnik Podhalański – Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze Sp. z o.o. oraz osoby reprezentujące z tajemnicy zawodowej".

Redakcja czasopisma  nie zamierza wydać zdjęć i złożyła zażalenie na to postanowienie argumentując, że  treść publikowanych przez gazetę informacji pozostaje pod ochroną zapewnianą przez tajemnicę dziennikarską.

„Prokurator nie wykazał, aby zachodziły okoliczności uzasadniające zwolnienie od tajemnicy dziennikarskiej. Fotografie są jawne i zostały opublikowane na publicznie dostępnej, przywołanej przecież przez prokuratora, stronie internetowej 24tp.pl. Obrazy zapisane na zdjęciach są znane i dostępne, nie można więc twierdzić, aby jakichkolwiek potencjalnych okoliczności sprawy nie dało się ustalić bez sięgnięcia do oryginalnych plików" - wskazano w zażaleniu.

Wielbiciele Tatr przypominają, że przed wyborami prezydenckimi ktoś zawiesił na krzyżu plakat wyborczy Andrzeja Dudy – również on zniknął tego samego dnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA