Wyłudzenia podatków w internecie - z roku na rok coraz ich więcej

Z roku na rok przybywa cyberprzestępczych wyłudzeń. W całej UE ich odsetek wynosi ok. 89 proc.

Aktualizacja: 04.10.2018 07:27 Publikacja: 04.10.2018 07:15

Wyłudzenia podatków w internecie - z roku na rok coraz ich więcej

Foto: Adobe Stock

Takie informacje płyną z najnowszego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

– Nie ma skutecznego sposobu na pełne przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości. Dotychczasowe regulacje oraz działania okazały się niewystarczające i nie pozwalają na skuteczne zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa – to jeden z wniosków raportu.

Powód? Regulacje prawne UE oraz prawa wewnętrznego są niewystarczające wobec procederu wyłudzeń.

Oszustwa, jak wynika z raportów kontrolnych NIK (ostatni z 2015 r.), wykrywane były z dużym opóźnieniem, gdy sprawcy już zdążyli zatrzeć większość śladów przestępczej działalności. Trudności występowały zarówno z ustaleniem, jak i odzyskaniem uszczuplonych kwot VAT.

Czytaj też: Oszuści VAT częściej namierzani i karani

W przypadku Polski rozmiar luki w VAT utrzymywał się na poziomie wyższym niż średnia wielkość tego zjawiska w krajach UE. Według Komisji Europejskiej w latach 2010–2014 wzrosła ona z 18 do 31 proc. możliwych do osiągnięcia dochodów VAT.

Ta luka podatkowa, utrzymująca się w bardzo dużych rozmiarach, świadczy o nieefektywności polskiego systemu i potrzebie wprowadzania nowych rozwiązań mających na celu ograniczenie oszustw podatkowych. Zmiany zaczęto wprowadzać w 2017 r. Pojawiły się wysokie kary za naruszenia przepisów ustawy o VAT. Przede wszystkim doprecyzowano pojęcie „faktura", by oszustom trudniej było wyciągać pieniądze od państwa na podstawie fikcyjnych dokumentów. Wyodrębniono też pojęcia fałszywej faktury, przerobionej czy podrobionej.

O tym, że problem istniał i w pewnym sensie nadal istnieje, świadczyć może sprawa, która trafiła na policję 1,5 roku temu. Na blisko 7,5 miliona złotych szacowane są straty Skarbu Państwa wynikające z przestępczego procederu polegającego na wyłudzeniach VAT oraz oferowaniu do sprzedaży tzw. pustych faktur za fikcyjne usługi i towary przez grupę przestępczą składającą się z siedmiu osób. Mężczyźni zamieszkujący różne zakątki kraju zostali zatrzymani w wyniku współdziałania policjantów z wrocławskiej komendy z funkcjonariuszami z Katowic, Szczecina i Łodzi. Grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej zakłada się, iż na terytorium całej UE odsetek cyberprzestępczych wyłudzeń podatkowych wynosi ok. 89 proc. I z roku na rok jest coraz większy. Związane jest to, jak stwierdzono w raporcie, z naturalną digitalizacją sfer działalności gospodarczej w Europie i na świecie.

W związku z tym do najważniejszych rozwiązań należy ustawodawcza implementacja następujących spraw.

Po pierwsze, ustanowienie centralnej bazy faktur VAT do ich wystawiania w ramach serwerów Ministerstwa Finansów w ramach Krajowego Rejestru Faktur (KRF).

Po drugie, utworzenie europejskiej publicznej bazy rachunków podatników VAT, zharmonizowanej z systemem operacyjnym Schengen (np. ograniczenie płatności gotówkowych na rzecz transferów bankowych).

Potrzebne są też nowe środki usprawniające pobór i egzekucję podatków, zmiany w organizacji służb do zwalczania najpoważniejszych oszustw podatkowych oraz zmiany na płaszczyźnie regulacji karnych w kierunku zapewnienia realnej możliwości karania sprawców oszustw podatkowych.

Rozważyć, jak zalecono w raporcie, należy także wyodrębnienie pionu lub służby wyspecjalizowanej do zwalczania oszustw podatkowych na wielką skalę z wykorzystaniem fikcyjnych faktur, służby wyposażonej w procedury kontroli i uprawnienia adekwatne do wagi popełnianych przez zorganizowane grupy przestępstw.

Takie informacje płyną z najnowszego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

– Nie ma skutecznego sposobu na pełne przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości. Dotychczasowe regulacje oraz działania okazały się niewystarczające i nie pozwalają na skuteczne zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa – to jeden z wniosków raportu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a