fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prokuratura bada sprawę rzekomych wyłudzeń pieniędzy z Parlamentu Europejskiego przez Ryszarda Czarneckiego

Ryszard Czarnecki
tv.rp.pl
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zawiadomił polską prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Ryszarda Czarneckiego - donosi OKO.press. Poseł PiS zdaniem unijnych śledczych miał wyłudzać pieniądze z Parlamentu Europejskiego przez pobieranie zwrotów kosztów podróży służbowych i diety, które mu nie przysługiwały.

Ryszard Czarnecki poproszony o skomentowanie sprawy przez Onet.pl stwierdził, że nie zna sprawy i nie będzie jej na razie wypowiadał.

Według ustalań OKO.press unijny urząd przeprowadził śledztwo, podczas którego zebrano materiał dowodowy świadczący na niekorzyćś posła PiS. Postępowanie zakończyło się rok temu po czym w maju ubiegłego roku OLAF skierował zawiadomienie o przestępstwie prokuraturze w Zamościu.

Z informacji uzyskanych przez OKO.press wynika, że unijni śledczy zalecili Parlamentowi Europejskiemu odzyskanie nienależnie wydanych kwot.

Zamojska prokuratura okręgowa potwierdziła jedynie, że prowadzi śledztwo "w sprawie doprowadzenia Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, przy składaniu wniosków o zwrot kosztów podróży służbowych przez jednego z europosłów".

Na zarobki europosła składa się nie tylko podstawowa pensja. Do stałej kwoty należy doliczyć także liczne diety i dodatki. Reasumując poseł do Parlamentu Europejskiego może zarobić nawet ponad 70 tys. złotych miesięcznie.

Po ukończeniu kadencji eurodeputowanego wypłacana jest odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania urzędu. Nie można też pominąć emerytury, którą europoseł otrzymuje po ukończeniu 63. roku życia Wypacana jest ona za każdy rok zasiadania w Parlamencie Europejskim. Żona i dzieci eurodeputowanego mogą liczyć także na rentę po śmierci europosła.

Źródło: OKO.press, Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA