Prokuratura odmówiła przyjęcia poręczenia majątkowego Sławomira Nowaka

Poręczenie majątkowe Sławomira Nowaka jest bardzo problematyczne dla Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Publikacja: 07.07.2021 19:00

Sławomir Nowak

Sławomir Nowak

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Mimo decyzji Sądu Apelacyjnego o areszcie warunkowym wobec byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prokurator nie zgodził się na sporządzenie protokołu z przyjęcia poręczenia wpłaconego przez córkę Nowaka.

Prokuratura argumentowała to złożeniem zażalenia w tej sprawie, które według sądu jej nie przysługiwało.

Czytaj też:

Jest ostateczna decyzja sądu ws. kaucji za Sławomira Nowaka

W czasie trwania poręczeniowej potyczki w życie weszła nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, m.in. art. 266 i § 1a, który mówi o tym, że poręczenie majątkowe nie może pochodzić z tzw. „zbiórek”, czyli przysporzenia na rzecz oskarżonego albo innej osoby składającej poręczenie, natomiast sąd albo prokurator może uzależnić przyjęcie kaucji od wykazania źródła pochodzenia pieniędzy.

Na podstawie tych przepisów prokuratura opiera odmowę przyjęcia poręczenia majątkowego.

"Prokurator postanowieniem z 1 lipca 2021 r. odmówił przyjęcia poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł za Sławomira N. wobec stwierdzenia, że środki wpłacone przez córkę podejrzanego pochodzą ze źródła zakazanego ustawą. Wydanie postanowienia poprzedzone zostało analizą dokumentacji dotyczącej pochodzenia środków, przekazanej prokuraturze przez pełnomocnika osoby wpłacającej. Wynika z niej, że pochodziły z licznych pożyczek udzielonych na ten cel córce podejrzanego, czego wprost zakazuje art. 266 paragraf 1a kodeksu postępowania karnego" - przekazała w środę prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak podkreślała prokurator Skrzyniarz, sama wpłata poręczenia na rachunek organu nie jest jeszcze skutecznym złożeniem poręczenia i nie będzie powodować żadnych skutków prawnych.

Postanowienie nie jest prawomocne.

Prokuratorzy już wcześniej informowali o swoim stanowisku wobec zastosowania aresztu warunkowego, dla urzędników poręczenie majątkowe ma cechować się indywidualną odpowiedzialnością finansową poręczyciela lub podejrzanego, co nie jest możliwe do osiągnięcia w przypadku środków pochodzących ze zbiórek i pożyczek.

Obrona Sławomira Nowaka podnosi jednak, że na każdą wpłatę została zawarta umowa pożyczki od których zostanie odprowadzony podatek, a sama rodzina Nowaków będzie w późniejszym czasie zobowiązana do spłaty wierzytelności.

Sławomir Nowak oskarżony jest o kierowanie grupą przestępczą i przyjmowanie łapówek oraz pranie brudnych pieniędzy. Dziś funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne osoby związane ze sprawą.

Mimo decyzji Sądu Apelacyjnego o areszcie warunkowym wobec byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prokurator nie zgodził się na sporządzenie protokołu z przyjęcia poręczenia wpłaconego przez córkę Nowaka.

Prokuratura argumentowała to złożeniem zażalenia w tej sprawie, które według sądu jej nie przysługiwało.

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów