fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Od soboty, 5 grudnia kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie prawa jazdy

Prawo jazdy
Prawo jazdy
AdobeStock
Od 5 grudnia policja nie będzie wymagała okazania dokumentu w trakcie kontroli drogowej. Sama sprawdzi dane w systemie.

W życie wchodzi właśnie nowela kodeksu drogowego z 14 sierpnia 2020 r. Za jej sprawą kierowcy z polskim prawem jazdy są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzą w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Oznacza to, że kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie właściwie żadnego dokumentu – dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia polisy OC (tego już od 1 października 2018 r.), a teraz również prawa jazdy.

Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców mówi jednak o praktycznych mankamentach tych deregulacyjnych rozwiązań.

– W trakcie zwykłej kolizji drogowej, jakich codziennie tysiące na drogach, brak dowodu i ubezpieczenia w praktyce oznacza konieczność wezwania policji na miejsce zdarzenia. A to kończy się zwykle mandatem dla sprawcy.

Warto się więc zaopatrzyć w aplikację mObywatel, która przechowuje cyfrowe kopie dokumentów.

W sytuacji, gdy w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już wymieniać dokumentu. Nowela umożliwia zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Dokument nie musi już wędrować do starosty, a stamtąd do obywatela.

Dużym ułatwieniem jest też powiązanie czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu w Polsce nie nastąpiła zmiana własności, od 4 grudnia nie ma obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi.

Latem 2021 r. pojawi się kolejne udogodnienie. Formalności związane z rejestracją nowego samochodu, motoroweru lub przyczepy będzie mógł załatwić za nas salon sprzedaży autoryzowany przez producenta.

Podstawa prawna: nowela z 14 sierpnia 2020 r., DzU poz. 1517

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA