Sejm uchwalił w piątek zmiany w kodeksie drogowym. Nowela rozszerza katalog e-usług dostępnych dla obywateli online.
Dzięki zmianom sprawdzić będzie można informacje o własnym pojeździe czy szkołę jazdy, w której kursant chce uczyć się jeździć.
Po założeniu profilu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kierowca będzie mógł sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce: liczbę swoich punktów karnych (wraz z datą ich nałożenia), termin ważności badania technicznego pojazdu, mandaty i kary. Na tym jednak nie koniec.
Dzięki e-usłudze trudniej będzie oszukać pracodawcę w kwestii posiadanych uprawnień. W praktyce przedsiębiorca, przed udostępnieniem służbowego auta pracownikowi, będzie mógł sprawdzić np., czy kierowca może wyruszyć w trasę samochodem z firmowej floty.
Dostęp do wszystkich informacji będzie bezpłatny, a profil kierowcy zaufany, czyli odpowiednio zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.
Baza CEPiK będzie z czasem coraz bogatsza. Mają do niej trafić m.in. istotne informacje ubezpieczeniowe – np. szkody kwalifikujące pojazd do dodatkowego badania technicznego zgłaszane w ramach ubezpieczeń OC i AC.
Zasilą ją także informacje o rozszerzonych badaniach technicznych – nie tylko te pozytywne, ale również negatywne, ukończone i nieukończone, pojazdy zarejestrowane i niezarejestrowane i zdarzenia ubezpieczeniowe.
Przewidziano gromadzenie informacji o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC).
W Polsce zarejestrowanych jest 17 mln kierowców. Ponad milion co roku płaci mandaty i zbiera punkty karne.
Według danych ubezpieczycieli tylko 50 proc. właścicieli aut terminowo płaci OC i przeprowadza badania techniczne.
Nowe e-usługi zaczną działać w styczniu 2016 roku.
Etap legislacyjny: trafi do Senatu