fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

CEPiK: kierowca sprawdzi w internecie mandaty, punkty karne, terminy

123RF
Kierowca na własnym laptopie będzie mógł sprawdzić swoją historię: mandaty, kary, termin ubezpieczenia.

Sejm uchwalił w piątek zmiany w kodeksie drogowym. Nowela rozszerza katalog e-usług dostępnych dla obywateli online.

Dzięki zmianom sprawdzić będzie można informacje o własnym pojeździe czy szkołę jazdy, w której kursant chce uczyć się jeździć.

Po założeniu profilu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kierowca będzie mógł sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce: liczbę swoich punktów karnych (wraz z datą ich nałożenia), termin ważności badania technicznego pojazdu, mandaty i kary. Na tym jednak nie koniec.

Dzięki e-usłudze trudniej będzie oszukać pracodawcę w kwestii posiadanych uprawnień. W praktyce przedsiębiorca, przed udostępnieniem służbowego auta pracownikowi, będzie mógł sprawdzić np., czy kierowca może wyruszyć w trasę samochodem z firmowej floty.

Dostęp do wszystkich informacji będzie bezpłatny, a profil kierowcy zaufany, czyli odpowiednio zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.

Baza CEPiK będzie z czasem coraz bogatsza. Mają do niej trafić m.in. istotne informacje ubezpieczeniowe – np. szkody kwalifikujące pojazd do dodatkowego badania technicznego zgłaszane w ramach ubezpieczeń OC i AC.

Zasilą ją także informacje o rozszerzonych badaniach technicznych – nie tylko te pozytywne, ale również negatywne, ukończone i nieukończone, pojazdy zarejestrowane i niezarejestrowane i zdarzenia ubezpieczeniowe.

Przewidziano gromadzenie informacji o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC).

W Polsce zarejestrowanych jest 17 mln kierowców. Ponad milion co roku płaci mandaty i zbiera punkty karne.

Według danych ubezpieczycieli tylko 50 proc. właścicieli aut terminowo płaci OC i przeprowadza badania techniczne.

Nowe e-usługi zaczną działać w styczniu 2016 roku.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA