Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Ustawa wprowadza przepisy, które będą dawały podstawę policji do odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy w razie stwierdzenia, że kierowca wprawdzie dopuścił się czynu polegającego na przekroczeniu prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym lub dopuścił się czynu polegającego na przewożeniu więcej osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym lub większą niż to wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu - ale działał przy tym w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można było uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego.

W świetle nowych przepisów istnieje możliwość wydania w takiej sytuacji przez starostę decyzji odmownej w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy. Dodatkowo ustawa wprowadza rozwiązanie, które zobliguje starostę do wydania decyzji w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy w terminie 21 dni od dnia powzięcia informacji o tym fakcie.

Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 października 2016 r. (sygn. akt K 24/15). Ten orzekł, że karanie ich podwójnie – karnie i administracyjnie za ten sam czyn, tj. przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, nie narusza zasady nieorzekania dwa razy w tej samej sprawie. Jest więc zgodne z konstytucją. Zakwestionował jednak fakt, że autorzy nie przewidzieli sytuacji usprawiedliwiających zbyt szybką jazdę w stanie wyższej konieczności. O takie regulacje upominali się nie tylko kierowcy, którzy złamali przepisy, wioząc np. ciężko chore dziecko czy rodzącą do szpitala. Ich brak odczuwali też strażacy, kierowcy karetek pogotowia itd.

Zgodnie z ustawą, do postępowań wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy o kierujących pojazdami w brzmieniu nadanym przedmiotową regulacją.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.