fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo autorskie

Jean-Michel Jarre do Ministra Kultury o wprowadzeniu opłaty od smartfonów

Jean-Michel Jarre
Fotorzepa, Adam Burakowski
Artyści domagają się od resortu kultury objęcia urządzeń elektronicznych opłatami finansującymi twórców.

Apel wygłosił znany francuski muzyk Jean-Michel Jarre podczas środowej uroczystości wręczenia Fryderyków – nagród polskiego przemysłu muzycznego. Jarre, który jest przewodniczącym międzynarodowej organizacji ochrony praw twórców CISAC, powiedział, że chodzi o bardzo niewielki procent wartości każdego komputera, tabletu czy smartfona. – To nie utrudni życia wielkim firmom [producentom elektroniki – red.], nie potrzeba na to ani jednego centa z kieszeni rządowej. A ponieważ te pieniądze trafią do dużego funduszu, zapewnią lepszą przyszłość artystom, twórcom i przyszłym pokoleniom – mówił Jean-Michel Jarre.

Podobne postulaty od dawna podnosi środowisko twórców. Polskie prawo autorskie obciąża bowiem tzw. opłatami od czystych nośników producentów takich sprzętów, jak kopiarki, magnetowidy czy tzw. czyste nośniki (np. płyty CD czy DVD), ale nie uwzględnia faktu, że dziś muzyki masowo słucha się z takich urządzeń, jak komputery, tablety czy smartfony. Rozporządzenie ministra kultury w tej sprawie zostało wydane w 2003 r. i w ogóle ich nie uwzględnia. Dlatego środowisko twórców uważa nasze przepisy za przestarzałe.

– Pod tym względem jesteśmy czarną wyspą w Europie – komentuje Jan Młotkowski, kierownik wydziału ds. komunikacji w ZAIKS, organizacji pobierającej opłaty reprograficzne i dystrybuującej je twórcom. Zauważa, że opłaty pobierane od urządzeń takich jak smartfony, tablety i czytniki e-booków z powodzeniem funkcjonują w większości państw europejskich. W efekcie w Niemczech i Francji przynoszą spore środki dla artystów – w przeliczeniu na mieszkańca tych krajów to ok. 3,5 euro. Na Węgrzech ten wskaźnik wynosi 2,8 euro, a w Polsce tylko 0,04 euro (dane ZAiKS).

Inaczej na problem patrzy branża elektroniczna. Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, zgadza się, że dzisiejsze przepisy są anachroniczne, i przyznaje, iż twórcom należą się pieniądze.

– Ale system opłat powinien być inny niż dziś, a więc czytelny, transparentny i najlepiej bez instytucji pośredniczących – zaznacza Kanownik. Wskazuje, że trzeba się zastanowić nad opracowaniem zupełnie nowego schematu. Według niego wzorem może być Finlandia, gdzie opłaty na rzecz twórców są ujęte w powszechnej opłacie audiowizualnej, pobieranej jak podatek.

Twórcy, już od dawna domagający się działań od resortu kultury, wolą jednak sprawdzony system i po prostu nowelizację rozporządzenia.

– Mamy nadzieję, że dzisiejsze władze nadrobią zaniedbania poprzednich ekip – mówi Jan Młotkowski.

Jean-Michel Jarre podczas gali Fryderyków zakrzyknął ze sceny: – Panie ministrze, liczymy na pana!

Obecny wśród publiczności wicepremier i minister kultury Piotr Gliński nie wypowiedział się na ten temat. Także biuro prasowe resortu dotychczas nie odpowiedziało na pytanie „Rzeczpospolitej" o dalsze plany w tej sprawie.

Więcej o problemach ochrony praw twórców w Polsce i na świecie – w rozmowie z Jeanem-Michelem Jarre'em w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA