fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Wyrok ws. kadencji RPO poznamy za dwa dni

Julia Przyłębska
Julia Przyłębska
Trybunał Konstytucyjny
Do 15 kwietnia do godz. 9. Trybunał Konstytucyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie konstytucyjności przepisów o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika.

Trybunał Konstytucyjny kontynuował we wtorek rozprawę rozpoczętą wczoraj. Na pytania sędziów, głównie sędziego sprawozdawcy Stanisława Piotrowicza, odpowiadał obecny RPO Adam Bodnar.

Sędzia Piotrowicz pytał m.in. o status RPO po upływie kadencji, o to, ile spraw obecnie prowadzi RPO,  jakie regulacje w zakresie kadencji RPO obowiązują w innych państwach.

Sprawę kadencji RPO zainicjowali posłowie PiS, którzy złożyli wniosek do Trybunału w połowie września ubiegłego roku. Chodzi o stwierdzenie, czy artykuł 3 ustęp 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich jest zgodny z konstytucją. Przepis ten daje możliwość pełnienia obowiązków dotychczasowemu Rzecznikowi po upływie jego kadencji. Konstytucja natomiast mówi o 5-letniej kadencji RPO. Kadencja urzędującego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku.

We wtorek strony podtrzymały swoje stanowiska: przedstawiciele wnioskodawców, czyli posłów PiS, Marszałka Sejmu i Prokuratora Generalnego chcą stwierdzenia niezgodności z konstytucją kwestionowanego przepisu. RPO jest temu przeciwny.

Składowi orzekającemu w tej sprawie przewodniczy prezes TK Julia Przyłębska, która uznała, że sprawa jest dostatecznie wyjaśniona i zamknęła rozprawę. 15 kwietnia zostanie zatem ogłoszony wyrok.

sygn. akt K 20/20

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA