Jeżeli pobierały one wcześniejsze emerytury, to ich powszechna emerytura została pomniejszona o już wypłacone kwoty (na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej). Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 21 marca zakwestionował przepisy, które były podstawą takiego rozstrzygnięcia organu rentowego. Zainteresowane mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania.

- Tryb i termin wniesienia skargi uzależniony będzie od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS - tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Jeżeli sprawa nie była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, to zainteresowana będzie mogła wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ponownie zajmie się daną sprawą, uchyli poprzednią decyzję o przyznaniu emerytury i obliczy ją następnie z uwzględnieniem wyroku TK. Termin na złożenie skargi to miesiąc od wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ostatnim dniem będzie w tym przypadku 23 kwietnia 2019 r., ponieważ zarówno 21 jak i 22 kwietnia 2019 r. są dniami wolnymi od pracy.

Jeżeli sprawa była natomiast przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, które zakończyło się wydaniem prawomocnego wyroku, to zainteresowana będzie mogła żądać wznowienia postępowania sądowego. Musi wówczas skierować skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo też do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. Termin na wniesienie skargi to w tym przypadku 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 21 czerwca 2019 r.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeliczyć emerytury tylko wtedy, jeśli od pierwszej decyzji w danej sprawie nie upłynęło jeszcze 5 lat. Pięcioletni okres wynika bezpośrednio z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego - wskazuje Piotr Olewiński.