fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zażalenie na postanowienie o zaliczeniu wpłaty podatnika na inną zaległość podatkową

123RF
Jeśli urzędnik fiskusa zaliczy i zaksięguje wpłatę nie na ten tytuł co trzeba, to podatnik ma prawo złożyć zażalenie na takie postanowienie.

Otrzymaliśmy postanowienie z urzędu skarbowego, że urzędnicy zaliczyli naszą wpłatę na całkiem inną zaległość, niż o to wnioskowaliśmy. Nie zgadzamy się z tym. W postanowieniu jest pouczenie, że możemy złożyć zażalenie na takie rozstrzygnięcie. Jak takie zażalenie powinno wyglądać? – pyta czytelnik.

Kwestia zaliczenia wpłaty podatnika przez organ podatkowy jest uregulowana w przepisach ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Jeśli podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania wpłaca środki, to organ podatkowy musi taką wpłatę zaksięgować dokładnie na tytuł wskazany przez podatnika. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy zobowiązanie podatkowe wskazane przez podatnika już jest uregulowane. W takim przypadku, zgodnie z art. 62 § 1 o.p., organ podatkowy ma prawo zaliczyć taką wpłatę na poczet zobowiązania podatkowego, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Warunkiem jest oczywiście istnienie takich zobowiązań podatkowych z różnych tytułów....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA