fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiny-Kanada: oko za oko

Chińska ambasada w Ottawie
Wikimedia Commons
W Pekinie aresztowano byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga.

Kanadyjczyk został nagle zatrzymany, gdy przyjechał do chińskiej stolicy w sprawach osobistych.

Wcześniej, 1 grudnia, w kanadyjskim Vancouver została zatrzymana wiceprezes koncernu Huawei i córka założyciela firmy Meng Wanzhou. Pani wiceprezes trafiła do aresztu na żądanie USA, które domagają się jej ekstradycji i chcą ją ukarać za prowadzenie handlu z obłożonym sankcjami Iranem.

Po półtoratygodniowym pobycie za kratkami Meng Wanzhou została we wtorek wypuszczona za kaucją 10 mln kanadyjskich dolarów (ok. 7,5 mln dolarów USA). Teraz na wolności będzie oczekiwała na wyrok sądu w Vancouver.

Nie wiadomo za co formalnie został zatrzymany Kovrig, który wcześniej pracował m.in. w kanadyjskim konsulacie w Hongkongu. Zarówno Meng Wanzhou, jak i jej ojciec mają tzw. karty mieszkańca Hongkongu. Obecnie Kovrig współpracuje z pozarządową organizacją International Crisis Group, której biura znajdują się w Brukseli.

- Nie sądzę, by miał powody do niepokoju. On kocha Chiny, dlatego zwolnił się z kanadyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, by móc tu pozostać – powiedział agencji Associated Press szef International Crisis Group Robert Malley.

- W Chinach nie ma przypadków – stwierdził jednak były kanadyjski ambasador w tym kraju Guy Saint-Jacques. - Niestety, Kanada znalazła się w samym środku sporu Chin i USA. Ponieważ Chiny nie mogą uderzyć w USA, wycelowały w kolejny, dostępny cel – dodał.

- To się nazywa po prostu odwet – podsumował jeden z kanadyjskich polityków Bob Rae.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA