fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Beata Szydło przejmuje władzę

Beata Szydło
AFP
Kończy się okres przejściowy. Ewa Kopacz w poniedziałek przestanie pełnić obowiązki premiera, gdy prezydent powoła rząd jej następczyni.

Uroczystość zaprzysiężenia nowej premier i jej ministrów zaplanowana jest na godzinę 12 w poniedziałek. Od tego dnia Beata Szydło ma dwa tygodnie na wygłoszenie w Sejmie exposé i uzyskanie wotum zaufania dla rządu, ale planuje to uczynić znacznie szybciej, bo już w środę.

Z naszych informacji wynika, że w prace nad tekstem exposé zaangażowanych jest kilka zespołów. Propozycje zgłosili przyszli ministrowie. Wciąż jednak nie wiadomo, czy wystąpienie będzie przekrojowe, czy też skupi się na wybranych problemach. Decyzja o ostatecznej wersji tekstu należy do Szydło. Podobny styl pracy dotyczył głównych przemówień w kampanii prezydenckiej i parlamentarnej PiS.

Wyjątkowo tym razem w prace włączył się też prezes Jarosław Kaczyński. – To pokazuje, że wbrew temu, co się mówi zależy mu na sukcesie rządu Szydło i nie zamierza czekać na jej potknięcie – uważa jeden ze współpracowników przyszłej premier.

Nowa szefowa rządu została desygnowana w piątek, ale do poniedziałkowego południa obowiązuje stan przejściowy. Rządem kieruje wciąż ekipa PO. To Ewa Kopacz odebrała meldunek po zamachach w Paryżu, składając wizytę na terenie Centrum Antyterrorystycznego przy ABW. Z kierownictwem centrum oraz samej agencji spotkał się też prezydent Andrzej Duda. Tak jak premier Kopacz oddał hołd ofiarom zamachów przed ambasadą Francji w Warszawie. Szydło była zaś przed konsulatem w Krakowie.

Przed ambasadą był również Kaczyński. Prezes PiS prosił jednak współpracowników, by jego wizyta miała charakter prywatny.

Dzień wcześniej przyszła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa spotkała się ze swoim poprzednikiem Jackiem Cichockim. Uzgadniali szczegóły przekazania urzędu. Kempa zapoznawała się też z budynkiem, w którym ma rozdzielić pracę poszczególnych ministrów i departamentów.

W PiS krąży historia związana z tą wizytą. W pewnym momencie Cichocki wprowadził Kempę do jednego z gabinetów, który zajmowała dotąd Małgorzata Fuszara, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania w randze ministra. Trwało tam spotkanie towarzyskie z udziałem polityków i urzędników mające charakter imprezy pożegnalnej. Wszyscy byli zaskoczeni niespodziewaną wizytą.

W poniedziałek będzie też kontynuowane pierwsze posiedzenie Sejmu. Posłowie muszą zająć się ustawą o działach, by było możliwe powołanie Ministerstwa Energetyki. W piątek PiS przegłosował zmiany w regulaminie Sejmu, które wykluczają PSL z komisji do spraw służb specjalnych i likwidują jej rotacyjne przewodnictwo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA