fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiński resort gotów "wspierać" policję w Hongkongu

AFP
Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chin zobowiązało się do "doradzania i wspierania" policji w Hongkongu, po tym jak chiński parlament podjął decyzję o objęciu Hongkongu przepisami o bezpieczeństwie narodowym.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chińskiej Republiki Ludowej oświadczyło, że podejmie "wszelkie wysiłki, aby doradzać i wspierać policję Hongkongu w jej działaniach zmierzających do powstrzymania przemocy i przywrócenia porządku" w mieście wstrząsanym od połowy 2019 roku prodemokratycznymi protestami.

Policja Hongkongu, zachowującego w ramach Chin pewną autonomię w miarę zasady "jeden kraj, dwa systemy", jest niezależna od Chin, a Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego nie ma żadnych kompetencji dotyczących Hongkongu.

Prawo o bezpieczeństwie narodowym, jakie Pekin chce wprowadzić w Hongkongu, zdaniem uczestników protestów w mieście godzi w autonomię byłej brytyjskiej kolonii. Pekin odpowiada, że prawo to ma przeciwdziałać "secesji, przewrotowi, terroryzmowi i mieszaniu się obcych sił w sprawy Hongkongu". Szczegóły przepisów mają być znane w ciągu najbliższych tygodni.

W ubiegły weekend w mieście doszło do protestów przeciwko ustawie. W tym tygodniu mieszkańcy miasta protestowali przeciwko przepisom dotyczącym ochrony na terenie miasta hymnu Chin, którą miała przyjąć Rada Legislacyjna (parlament) Hongkongu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA