fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Szkocji: Johnson musi uznać kolejne referendum ws. niepodległości

AFP
Premier Boris Johnson musi przyjąć, że Szkocka Partia Narodowa otrzymała mandat do przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie niepodległości - powiedziała pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon.

Po czwartkowych wyborach Szkocka Partia Narodowa zdobyła 48 z 59 szkockich miejsce w parlamencie, co zmotywowało Nicolę Sturgeon do poruszenia tematu żądania kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Już wczoraj premier Boris Johnson w rozmowie telefonicznej ze Sturgeon powiedział, że sprzeciwia się temu pomysłowi. 

- Byłam stanowcza. Mam mandat do tego, by zaoferować ludziom możliwość wyboru. Powtórzył swój sprzeciw wobec tego rozwiązania - powiedziała dziś Sturgeon.

- Skupmy się na rzeczywistości. Wybory w tym tygodniu były dla Szkocji przełomowym momentem - dodała.

Szkoci w 2014 roku opowiedzieli się za pozostanie w Wielkiej Brytanii, jednak dwa lata później większość chciała pozostania w Unii Europejskiej. Za opuszczeniem wspólnoty byli mieszkańcy Walii i Anglii.

Po referendum ws. brexitu Sturgeon wielokrotnie powtarzała, że Szkocja zasługuje na kolejne głosowanie w sprawie niepodległości, gdy opuszcza UE wbrew swojej woli.

- Szkocja wyraźnie chce innej przyszłości niż ta, którą wybrała większość Wielkiej Brytanii. Szkocja chce mieć prawo wyboru własnej przyszłości - powiedziała premier.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA