fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

AfD wykorzystało w kampanii XIX-wieczny obraz. Są protesty

AFP
Plakat w ramach kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego skrajnej Alternatywy dla Niemiec (AfD) z z XIX-wiecznym obrazem „Targ niewolników” wywołał oburzenie i reakcję amerykańskiego muzeum, które domaga się wycofania materiału wyborczego.

Na plakacie antyimigranckiej AfD widnieje obraz „Targ niewolników” autorstwa Jeana-Leona Gerome'a z 1866 roku. Na obrazie można zobaczyć śniadych mężczyzn w turbanach, przyglądających się nagiej, białej kobiecie.  Do reprodukcji AfD dodała slogany „Europejczycy głosują na AfD” i „aby Europa nie stała się Eurabią”.

Clark Art Institute z Massachusetts, muzeum, które jest właścicielem obrazu francuskiego artysty, zaprotestowało przeciwko wykorzystaniu tej pracy, po tym jak przedstawiciele placówki zobaczyli plakat AfD na Twitterze. - Zdecydowanie potępiamy użycie obrazu, aby wspierał on stanowisko polityczne AfD i napisaliśmy do nich, nalegając, aby zaprzestali używania tego obrazu - powiedział Olivier Meslay, dyrektor instytutu.

- Clark Art Institute jest właścicielem obrazu i jesteśmy zdecydowanie przeciwni wykorzystywaniu tej pracy do realizacji jakiegokolwiek programu politycznego. Nie udostępniliśmy tego obrazu AfD z Berlina - dodał.

Problem w tym, że obraz z XIX wieku już dawno trafił do domeny publicznej. - Nie ma żadnych praw autorskich ani ograniczeń, które pozwalają nam kontrolować, w jaki sposób jest on używany, poza odwołaniem się do uprzejmości ze strony AfD  - przyznał Meslay.

Plakat wywołał jednak także burzę w mediach społecznościowych. Serap Guler z CDU napisał, że „prawdziwi Europejczycy nie wybierają rasistów”. „Prawdziwi Europejczycy nie bronią Europy ze strachem i nienawiścią. Przede wszystkim nie wybierają partii, która chce rozwiązać UE i nie dba o to, co reprezentuje Europa” - dodał.

To nie pierwszy raz, gdy materiały kampanijne AfD budzą kontrowersje. Podczas kampanii wyborczej w 2017 roku partia reklamowała się na swoich plakatach hasłami "Burki? Wolimy bikini" albo "Nowi Niemcy? Zróbmy ich sobie sami" - ten ostatni z białą kobietę w ciąży.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA