Przedstawiciele organizacji 6 stycznia zaprezentowali główne założenia do projektu ustawy o świeckim państwie. Jak tłumaczyli, celem ustawy jest "wprowadzenie rzeczywistego rozdziału Kościołów i związków wyznaniowych od państwa".

- Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału kościoła od państwa, świeckości, uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeżeli mamy być krajem demokratycznym, równych praw i szans, pewne relacje trzeba przebudować, przemodelować. Inicjatywa Polska zdecydowała się zaproponować szeroką dyskusję nt. rozdziału Kościoła od państwa, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żebyśmy mieli pewność, że te relacje między państwem polskim a Kościołem są zdrowe. Dzisiaj widzimy, że zdrowe nie są - powiedziała Barbara Nowacka, cytowana przez portal 300polityka.pl.

- Nie ma naszej zgody na to, żeby to Kościół pisał ustawy, wpływał na polityków mówiąc, jak mają procedować prawo. Nie może być tak, że ludzie wierzący są traktowani dużo lepiej niż osoby niewierzące - dodała. Inicjatywa Polska domaga się m.in. uregulowania finansowania lekcji religii w szkołach, "ale również finansowania z budżetu państwa księży i katechetów, Fundusz Kościelny, ubezpieczenia księży to tematy, które uważamy że są tematami fundamentalnymi" - mówiła Nowacka.

Liderka Inicjatywy Polska zapowiedziała, że do 20 lutego pod petycją zbierane są podpisy w internecie. Później zostanie ona złożona w Sejmie, a jeżeli komisja petycji nie będzie chciała jej rozpatrzyć, rozpocznie się zbiórka podpisów pod projektem zmian w prawie.

Nie ma żadnych wątpliwości, że pomysł Nowackiej jest skrojony pod rok wyborczy - pisał na rp.pl Michał Kolanko.