fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kampania do Sejmu zaczyna się od świeckiego państwa

Barbara Nowacka
Fotorzepa/Marian Zubrzycki
W niedzielę, punktualnie o 12:00 Barbara Nowacka zaprezentuje nowy pomysł polityczny jej organizacji, Inicjatywy Polskiej – obywatelski projekt ustawy o rozdziale Kościoła od państwa. Będzie to jednocześnie dzień święta Trzech Króli. W ten sposób w praktyce – na wiele miesięcy przed wyborami – rusza kampania do Sejmu.

Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że pomysł Nowackiej jest skrojony pod rok wyborczy. W 2019 r. konkurencja o głosy na szeroko pojętej lewej stronie będzie wyjątkowo ostra. Za miesiąc o tej porze będzie już po konwencji założycielskiej projektu Roberta Biedronia. Elementem programu Biedronia ma być rozdział Kościoła od państwa. O tym mówi też niemal od samego początku swojego istnienia Nowoczesna, podobnie jak partie na lewicy – SLD i Razem.

Pierwszą nową inicjatywą polityczną w 2019 roku jest więc projekt ustawy, który jest zgodny z panującymi obecnie trendami. Zbieranie podpisów pod ustawą, a następnie złożenie jej w Sejmie oraz debata może wywołać podobny efekt jak dyskusja o aborcji związana z projektem „Ratujmy Kobiety”.

Szczegóły projektu poznamy w niedzielę, podobnie jak harmonogram całej akcji. Nie ma już wątpliwości, że wyborczy rok rusza w pełni, podobnie jak nowy sezon polityczny.

Początek roku zdefiniowały dwa tematy: nominacja Adama Andruszkiewicza oraz sytuacja opozycji. Już wkrótce pojawią się kolejne, takie jak właśnie świeckie państwo, plany dotyczące energii czy deglomeracji.
 
Więcej o projekcie oraz sytuacji opozycji w poniedziałek w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA