fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prof. Strzembosz: Tli się nadzieja, że TSUE wypowie się za nieusuwalnością sędziów SN

Prof. Adam Strzembosz
tv.rp.pl
- Parlament może uregulować wiek sędziów, ale te regulacje nie mogą dotyczyć sędziów już orzekających - uważa prof. Adam Strzembosz, były I prezes SN, komentujący w TVN24 przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada, że sędziowie SN po przekroczeniu 65 roku życia przechodzą w stan spoczynku, chyba, że wystąpią do prezydenta o zgodę na orzekanie do 70 roku życia, a prezydent taką zgodę wyrazi.

Przepisy nowej ustawy o SN oznaczają - zdaniem przedstawicieli rządu - że I prezes SN przeszła już w stan spoczynku. Innego zdania jest prof. Magdalena Gersdorf, która przekonuje, że konstytucja gwarantująca jej sześcioletnią kadencję (wygasa w 2020 roku) ma w tym zakresie pierwszeństwo przed ustawą.

W sprawie przepisów dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku SN skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do czasu uzyskania odpowiedzi na te pytania SN zawiesił część przepisów ustawy. Zdaniem przedstawicieli rządu sędziowie SN nie mogą w takiej sytuacji zawieszać obowiązującego prawa, a ich orzeczenie jest "bezskuteczne".

- Obserwujemy podważanie autorytetu niezwykle ważnego organu, jakim jest Sąd Najwyższy. Przez traktowanie tych bardzo poważnych, wysoko wykwalifikowanych ludzi jako jakąś grupę opozycjonistów, polityków, którzy wyrabiają jakieś dziwne rzeczy - ubolewał w TVN24 prof. Strzembosz komentując spór o SN.

Były I prezes SN uznał, że nowa ustawa to "straszne marnotrawstwo". - Ci ludzie, ci profesorowie wybitni, najlepsi z najlepszych sędziów, nagle mają parę lat popracować, bo 65. rok ma obowiązywać - mówił o sędziach, którzy mieliby udać się na emeryturę zgodnie z przepisami nowej ustawy.

- Gdzieś w tyle głowy jest nadzieja że Trybunał Sprawiedliwości wypowie się za niezawisłością, nieusuwalnością polskich sędziów Sądu Najwyższego - przyznał prof. Strzembosz.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA