fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Arabia Saudyjska: Bunt książąt. 11 osób aresztowanych

AFP
Powiązany z władzami Arabii Saudyjskiej serwis internetowy Sabq poinformował o aresztowaniu 11 książąt za zorganizowanie protestu w królewskim pałacu - informuje Associated Press.

Książęta mieli odmówić opuszczenia pałacu - i dlatego zostali z niego wyprowadzeni przez Gwardię Narodową, której zadaniem jest ochrona rodziny królewskiej, i aresztowani. Wkrótce mają stanąć przed sądem.

Powołując się na saudyjskich urzędników serwis Sabq informuje, że członkowie rodziny królewskiej mieli trafić do więzienia Ha'ir, na południe od Rijadu, gdzie trafiają również kryminaliści i terroryści. Więzieniem zarządzają saudyjskie służby specjalne.

Protestujący książęta mieli domagać się finansowej rekompensaty w związku z wyrokiem śmierci jaki zapadł w sprawie jednego z ich kuzynów. Chcieli też, aby król wycofał się z decyzji o zawieszeniu opłacania przez państwo rachunków za wodę i elektryczność członkom rodziny królewskiej (decyzję taką podjęto w związku z cięciami wydatków budżetowych). Oszczędności są związane ze spadkami cen ropy na światowych rynkach.

- Zostali poinformowani, że ich żądania są błędem, ale nie chcieli opuścić pałacu Qasr al-Hokm - twierdzi informator cytowany przez Sabq.

Oficjalnie władze Arabii Saudyjskiej nie komentują sprawy.

Sabq podsumowując sprawę pisze, że w Arabii Saudyjskiej "wszyscy są równi wobec prawa".

W ubiegłym roku w Arabii Saudyjskiej aresztowano kilkudziesięciu członków rodziny królewskiej i wysokich rangą urzędników w związku z zarzutami korupcyjnymi. Akcja miała umocnić reformującego kraj następcę tronu księcia Mohammeda bin Salmana. Wtedy jednak aresztowani trafili do luksusowych hoteli.

Źródło: Associated Press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA