fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Spadkobierca uczestnika funduszu inwestycyjnego bez zwolnienia w PIT - wyrok NSA

Fotorzepa, Marta Bogacz
Zyski z odkupienia od spadkobiercy jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia od zmarłego uczestnika funduszu nie podlegają zwolnieniu z PIT.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny odmówił prawa do zwolnienia w PIT spadkobiercy zmarłego uczestnika funduszu inwestycyjnego. Zgodził się z fiskusem, że w takim przypadku nie można mówić o „odziedziczeniu" prawa do preferencji.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która w ramach prowadzonej działalności tworzy fundusze inwestycyjne i nimi zarządza. Zapytała, czy w przypadku odkupienia od spadkobiercy jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia od zmarłego uczestnika, który spełnił ustawowe przesłanki zwolnienia z art. 52a pkt 3 ustawy o PIT, sam z niego korzysta. Była przekonana, że tak, więc spółka jako tworząca fundusze nie jest zobligowana do pobrania podatku.

Czytaj też:

Fiskus odpowiedział, że w jego ocenie w przypadku dochodów z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia nie można zastosować zwolnienia.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale przegrała. Najpierw racji nie przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Nie miał wątpliwości, że przedmiotem sukcesji nie mogło być zwolnienie, które w momencie nabycia spadku nie istniało.

Tak samo uznał NSA. Przypomniał, że o sukcesji generalnej można mówić co do prawa, które powstało. Prawo do zwolnienia jest zaś ściśle związane z obowiązkiem podatkowym, a ten w spornym przypadku powstał w momencie odsprzedaży. Jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Wojciech Stachurski, w orzecznictwie wskazywano już, że ze zwolnienia może skorzystać podatnik, a nie jego następcy. Jak tłumaczył NSA, nie można mówić o sukcesji prawa, którego jeszcze nie było. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 3963/17.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA