Prawo do rozliczenia z dzieckiem dającego podatkowe korzyści przysługuje samotnie go wychowującym pannom, kawalerom, wdowom, wdowcom, rozwódkom i rozwodnikom. Fiskus rygorystycznie przestrzega tej zasady.
Potwierdza to sprawa rozpatrywana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Kobieta od kilku lat sama zajmuje się córką. Mąż mieszka na stałe w Kanadzie i nie utrzymuje z nią kontaktów. Nie chce zgodzić się na rozwód.
Czy kobieta może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia? Twierdzi, że jest osobą samotnie wychowującą dziecko, ponieważ faktycznie tylko ona utrzymuje i wychowuje córkę.
Fiskus miał jednak inne zdanie. Podkreślił, że osobami samotnie wychowującymi dziecko są rodzice, którzy pozostają w stanie wolnym. Dotyczy to zarówno osób, które nigdy nie zawierały związku małżeńskiego, jak i rozwiedzionych. Status osoby rozwiedzionej nabywa się jednak dopiero poprzez prawomocne orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa. Kobieta nie może więc skorzystać z ulgi.
Skarbówka podkreśliła też, że przepis o rozliczeniu z dzieckiem stanowi odstępstwo od generalnej zasady indywidualnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest wieloma warunkami. Należy go interpretować ściśle, co oznacza, że nie można dokonywać wykładni rozszerzającej.
Nr interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011. 357.2018.2.ENB