fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: kiedy samotny rodzic może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia

123RF
Jeśli rodzic samotnie wychowujący dziecko jest ciągle w związku małżeńskim, nie skorzysta z preferencyjnego rozliczenia.

Prawo do rozliczenia z dzieckiem dającego podatkowe korzyści przysługuje samotnie go wychowującym pannom, kawalerom, wdowom, wdowcom, rozwódkom i rozwodnikom. Fiskus rygorystycznie przestrzega tej zasady.

Potwierdza to sprawa rozpatrywana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Kobieta od kilku lat sama zajmuje się córką. Mąż mieszka na stałe w Kanadzie i nie utrzymuje z nią kontaktów. Nie chce zgodzić się na rozwód.

Czy kobieta może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia? Twierdzi, że jest osobą samotnie wychowującą dziecko, ponieważ faktycznie tylko ona utrzymuje i wychowuje córkę.

Fiskus miał jednak inne zdanie. Podkreślił, że osobami samotnie wychowującymi dziecko są rodzice, którzy pozostają w stanie wolnym. Dotyczy to zarówno osób, które nigdy nie zawierały związku małżeńskiego, jak i rozwiedzionych. Status osoby rozwiedzionej nabywa się jednak dopiero poprzez prawomocne orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa. Kobieta nie może więc skorzystać z ulgi.

Skarbówka podkreśliła też, że przepis o rozliczeniu z dzieckiem stanowi odstępstwo od generalnej zasady indywidualnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest wieloma warunkami. Należy go interpretować ściśle, co oznacza, że nie można dokonywać wykładni rozszerzającej.

Nr interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011. 357.2018.2.ENB

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA