fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Płacisz ryczałt od najmu, ryzykujesz spór z fiskusem

123RF
Skarbówka zakwestionuje uproszczony podatek, gdy uzna najem nieruchomości za biznes. Nowe prawo nie usuwa wątpliwości.

Już od 1 stycznia 2018 r. zmienią się zasady rozliczenia najmu nieruchomości. Brakuje jednak odpowiedzi na pytanie, ile lokali można opodatkować ryczałtem, by fiskus nie uznał tego za działalność gospodarczą i nie zakwestionował rozliczenia.

– Nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie nie wprowadza zmian w kwalifikowaniu przychodów z najmu do właściwego źródła, tj. najmu albo pozarolniczej działalności gospodarczej – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej".

Zakłada za to, że od 2018 r. wchodzi w życie nowa stawka podatku, wynosząca 12,5 proc. Tyle wynajmujący zapłacą od nadwyżki ponad 100 tys. zł. Od przychodów poniżej tego progu nadal 8,5 proc.

Wprowadzane zmiany nie uzależniają rozliczenia od liczby wynajmowanych nieruchomości ani od wysokości osiąganych przychodów –brzmi odpowiedź MF.

Prawo do ryczałtu nie zależy również od czasu trwania umowy. Chodzi o tzw. najem krótkotrwały, kiedy wynajmujący udostępnia mieszkanie na doby.

Ustawa nie zmienia także zasady, że wyłączone z opodatkowania ryczałtem są przychody z najmu osiągane w prowadzonej działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o PIT – czytamy w odpowiedzi.

Zgodnie z tym przepisem chodzi o działalność mającą charakter profesjonalny, zarobkowy, zorganizowany i ciągły. Jeśli fiskus uzna, że najem spełnia te przesłanki, wynajmujący zapłaci PIT na zasadach ogólnych według stawek 18 i 32 proc. (powyżej 85 tys. zł).

– Stanowisko MF jest jednoznaczne. Rozliczenie najmu nadal będzie źródłem sporów podatkowych. Nowa, wyższa stawka ryczałtu nie rozwiąże dotychczasowych problemów z kwalifikacją tych przychodów do właściwego źródła. Nawet jeśli ktoś uzyska przychody poniżej 100 tys. zł, ale wynajmuje kilka mieszkań, fiskus może to uznać za działalność gospodarczą – ostrzega Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński Żemantowski. ©?

Etap legislacyjny: ustawa czeka na podpis prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA