fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT-11: przedsiębiorcy mogą nie zdążyć przez zmiany w prawie

Fotolia
Przedsiębiorcy mają niewiele czasu, by dostosować firmowe systemy informatyczne do zmian podatkowych.

Pracodawcy nie mogą w tym roku narzekać na nudę. 1 października 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT obniżająca stawkę podatku o 1 punkt procentowy – do 17 proc. – oraz wprowadzająca wyższe koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Natomiast od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje tzw. zerowy PIT dla młodych, czyli zwolnienie dla osób do 26. roku życia.

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych, który uwzględnia wszystkie te zmiany. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Według resortu ma być podpisane i opublikowane do końca listopada. Natomiast określone w nim deklaracje, m.in. PIT-11 (informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach), będą służyć do rozliczenia za 2019 r.

Nowa sytuacja

– Wprowadzenie w trakcie roku obniżki podatku oraz zwolnienia z daniny dla określonej grupy podatników to nowa sytuacja zarówno dla płatników, jak i samych podatników. Dotychczas tego typu zmiany następowały zazwyczaj z początkiem kolejnego roku. Dlatego też niezwykle istotne jest wcześniejsze opublikowanie przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia w sprawie wzorów oświadczeń i informacji podatkowych oraz objaśnień – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Projekt rozporządzenia określa też wzór informacji PIT-8c dotyczącej dochodów z kapitałów pieniężnych. Należy pamiętać, że w PIT-8c nie wykazuje się już dochodów z tzw. innych źródeł. Teraz ich miejsce jest w PIT-11.

Projekt zawiera też wzory oświadczeń PIT-2, PIT-2A i PIT-3, które będą miały zastosowanie do dochodów (lub strat) uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Chodzi o oświadczenia składane przez pracowników dla celów obliczania miesięcznych zaliczek.

Aktualizacja systemów

Dla pracodawców zmiany w ustawie oznaczają konieczność zaktualizowania stosowanych przez nich programów kadrowo-płacowych. Firmowe systemy naliczające płace i podatek muszą być wzbogacone m.in. o funkcje umożliwiające stosowanie specjalnych rozwiązań dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia.

– Powoduje to duże zamieszanie. Okazuje się, że płatnik powinien odrębnie rozliczyć dwie grupy pracowników, w zależności od ich wieku –mówi Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Wyzwaniem jest też rozliczenie pracowników za ostatni kwartał 2019 r. Od 1 października do obliczania zaliczek należy stosować skalę ze stawkami 17,75 proc. i 32 proc. Wyjaśnijmy, że 17,75 proc. jest średnią za cały rok.

– Jeśli płatnik pobierze zbyt wysoką zaliczkę, pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie. Jednak w takiej sytuacji przy okazji rozliczenia rocznego może liczyć na zwrot nadpłaty – mówi Przemysław Ruchlicki.

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Andrzej Taudul doradca podatkowy, partner w Kancelarii Paczuski Taudul

W trakcie 2019 r. weszło w życie kilka rewolucyjnych zmian w ustawie o PIT, m.in. obniżka stawki podatku z 18 do 17 proc., podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów oraz zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Takie modyfikacje w trakcie roku są zgodne z konstytucją, ponieważ podatnicy na nich skorzystają. Natomiast dla płatników ich wdrożenie jest pewnym wyzwaniem, gdyż ustawodawca nie dał im na to zbyt wiele czasu. Należy jednak pamiętać, że rozliczenie podatkowe staje się coraz bardziej zautomatyzowane. Dlatego istotna jest modyfikacja firmowych systemów informatycznych w taki sposób, by uwzględnić wszystkie nowelizacje przepisów. Przypomnijmy, że płatnicy muszą złożyć do urzędów skarbowych do końca stycznia 2020 r. informacje PIT-11 według nowego wzoru.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA