Roczne zeznanie PIT już nie jest kłopotliwe - badanie KPMG

Wypełnianie deklaracji podatkowych PIT stało się prostsze dzięki ich elektronizacji – przyznają osoby ankietowane przez KPMG.

Publikacja: 17.04.2020 08:08

Roczne zeznanie PIT już nie jest kłopotliwe - badanie KPMG

Foto: Adobe Stock

Coroczne wypełnianie zeznań podatkowych osób fizycznych przestało być uciążliwe. Jak wynika z ogłoszonego w czwartek badania firmy doradczej KPMG, wypełnienie formularza PIT respondenci oceniają jako łatwe albo bardzo łatwe. Tak przyznało w sumie 67 proc. ankietowanych. Większości (65 proc.) wypełnienie PIT zajęło mniej niż 30 minut.

Czytaj także:

Termin na złożenie PIT za 2019 r. przedłużony do 31 maja

Łatwo i samodzielnie

Z ankiety wynika, że łatwość wypełniania rocznych zeznań wiąże się z elektronizacją tego procesu. Aż 75 proc. ankietowanych przyznało, że skorzysta z rozliczenia przez internet. Ponad połowa z nich wybiera usługę „Twój e-PIT", czyli zeznanie wstępnie wypełnione przez administrację skarbową.

Zresztą dzięki łatwemu sporządzaniu deklaracji podatnicy nie czekają z wypełnieniem swojego PIT do ostatniej chwili. Z badania KPMG wynika, że aż 87 proc. podatników zrobiło to do końca marca, choć termin na rozliczenie PIT upływa z końcem kwietnia (w tym roku wyjątkowo wydłużono go do końca maja).

Maleje liczba Polaków, którzy zlecają wypełnienie zeznania rocznego PIT komuś innemu. W tym roku takie działanie zadeklarowało 37 proc. podatników, co oznacza spadek o 7 pkt proc. w stosunku do ubiegłorocznej edycji badania. Podatnicy najczęściej proszą o pomoc księgowego (39 proc.), osobę z rodziny (35 proc.) lub znajomego (27 proc.).

Choć przepisy podatkowe nie pozwalają dziś na zbyt wiele ulg, podatnicy skwapliwie wykorzystują te skromne możliwości. Ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przyznała, że uwzględnia w rozliczeniu ulgę z tytułu posiadania dzieci. Co piąty podatnik odlicza od podstawy opodatkowania darowizny. Z ulgi rehabilitacyjnej korzysta 18 proc., a 6 proc. z nowej ulgi przewidzianej dla osób młodych (do 26. roku życia).

Respondenci ogólnie dobrze oceniają dzisiejszy sposób rozliczeń PIT, jednak zauważają pewne trudności z wypełnianiem formularzy. 13 proc. ankietowanych narzekało na brak wiedzy o dostępnych ulgach podatkowych. Po wysłaniu deklaracji przez internet zdarza się brak pewności, czy została ona wysłana poprawnie – wskazało 11 proc. respondentów. U 8 proc. badanych występują problemy z rozliczaniem przychodów, gdy pochodzą z więcej niż jednego źródła.

W biznesie jest trudniej

Wśród uczestników ankiety tylko 10 proc. prowadziło działalność gospodarczą. 69 proc. uzyskiwało dochody z pracy na etacie, 21 proc. z umów zlecenia i o dzieło, a 25 proc. z emerytur i rent. Aż 40 proc. badanych to osoby o dość niskich dochodach między 1500 a 3000 zł miesięcznie.

I choć – jak zaznacza KPMG – jest to 1000-osobowa reprezentatywna próba społeczna, nie odzwierciedla ona wszystkich zagadnień związanych z rozliczaniem podatków, w tym tych od działalności gospodarczej.

Andrzej Marczak doradca podatkowy, partner w KPMG

Wreszcie osiągnięto oczekiwany cel: rozliczenia podatkowe są proste i szybkie dla tych podatników, których struktura dochodów też jest prosta. Dzięki tej prostocie oszczędzają czas swój i innych. Obserwujemy wzrost odsetka osób, które wypełniają zeznanie same. Gdy obowiązki względem państwa zabierają coraz mniej czasu, buduje się w społeczeństwie korzystniejszy obraz podatków i administracji skarbowej. Badanie przeprowadziliśmy głównie wśród osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Z doświadczenia wiem, że rozliczenia podatkowe biznesu, mimo ułatwień elektronicznych, wciąż dalekie są od prostoty.

Coroczne wypełnianie zeznań podatkowych osób fizycznych przestało być uciążliwe. Jak wynika z ogłoszonego w czwartek badania firmy doradczej KPMG, wypełnienie formularza PIT respondenci oceniają jako łatwe albo bardzo łatwe. Tak przyznało w sumie 67 proc. ankietowanych. Większości (65 proc.) wypełnienie PIT zajęło mniej niż 30 minut.

Czytaj także:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona