Rozliczenie z małżonkiem wymaga korekty automatycznego rozliczenia

Kto chce się rozliczać wspólnie z małżonkiem, powinien skorygować automatyczne rozliczenie proponowane przez fiskusa.

Publikacja: 11.03.2021 17:42

Rozliczenie PIT

Rozliczenie PIT

Foto: AdobeStock

System „Twój e-PIT" ma opcję prorodzinną, choć nie z automatu. Zaproponowane zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie.

Czytaj także:

Zbliża się termin rozliczenia PIT. Zobacz co warto wiedzieć

Poprawki w zeznaniu podatkowym warto uzasadnić

Można zmieniać nawet wspólne rozliczenie małżonków

Nawet obcy może wyręczyć w zapłacie podatku

PIT: Jakie konsekwencje rozliczenia po terminie

MF o e-deklaracjach: w naszej wersji kłopotów jest mniej

E-PIT: Proste rozwiązanie dla prostych rachunków

Nie oznacza to bynajmniej, że przepisy podatkowe zniosły taką możliwość. Po prostu system automatycznego wypełniania rocznych zeznań jeszcze nie ma „pamięci" do związków, w których małżonkowie występują razem wobec fiskusa. Nie zakłada zatem, że małżonkowie, choćby od wielu lat rozliczali się wspólnie, chcieli to zrobić także za 2020 r. (zawsze jest to ich wybór, a nie przymus).

Aby skorzystać z dobrodziejstwa wspólnego rozliczenia, wystarczy, że jeden z małżonków zaloguje się do systemu Twój e-PIT, odrzuci przygotowane z automatu rozliczenie, a następnie wybierze opcję wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Drugi nie musi robić nic. Jego wstępnie przygotowane zeznanie zostanie automatycznie anulowane.

Podobny scenariusz dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. System nie pamięta takiej „dorosło-dziecięcej" wspólnoty i proponuje rozliczenie „standardowe". Tryb postępowania jest tu podobny: podatnik odrzuca tę propozycję i wybiera dla samotnie wychowujących dzieci.

Fiskalny automat zapamiętuje jednak niektóre dane z poprzednich lat. Chodzi np. o organizację pożytku publicznego, którą podatnik wspiera 1 proc. podatku. System jest też połączony z rejestrem obywateli PESEL i dzięki temu uwzględnia dzieci wychowywane przez podatników. Dotyczy to także dzieci urodzonych w 2020 r. Są już uwzględnione we wstępnie wypełnionym zeznaniu.

Jeżeli podatnik w załączniku PIT/O za 2019 r. wykazał ulgę na dzieci w pełnej wysokości za 12 miesięcy, ulga ta jest przeniesiona i przypisana temu podatnikowi. W pozostałych przypadkach kwota ulgi jest wskazywana przez podatnika. Powinien zatem wskazać np., za ile miesięcy przysługuje mu ulga na dzieci z racji urodzenia potomka w 2020 roku.

W systemie „Twój e-PIT" podatnik może otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci, gdy kwota ulgi jest większa od należnego u niego podatku. Aby otrzymać taki zwrot, podatnik powinien skorzystać z funkcji „dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci" dostępnej w części „Twoje ulgi i odliczenia", jako informacja dotycząca ulgi na dziecko. Zatwierdzenie wprowadzonych danych spowoduje wyświetlenie informacji o wysokości kwoty dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci i uwzględnienie jej w zeznaniu.

System „Twój e-PIT" ma opcję prorodzinną, choć nie z automatu. Zaproponowane zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie.

Czytaj także:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona