Kto może wyręczyć podatnika w zapłacie podatku

Podatnika może wyręczyć w zapłacie podatku nawet osoba obca, ale nie w każdej formie.

Aktualizacja: 11.03.2021 18:11 Publikacja: 11.03.2021 14:59

Kto może wyręczyć podatnika w zapłacie podatku

Foto: Adobe Stock

Niejednemu podatnikowi ciarki przechodzą po grzbiecie, gdy okazuje się, że musi dopłacić sporą kwotę. Zdarza się, że brakuje własnych środków na taki cel. Czy można wówczas poprosić rodzinę lub przyjaciół o wsparcie?

Czytaj także:

Zbliża się termin rozliczenia PIT. Zobacz co warto wiedzieć

Poprawki w zeznaniu podatkowym warto uzasadnić

Można zmieniać nawet wspólne rozliczenie małżonków

PIT: Jakie konsekwencje rozliczenia po terminie

MF o e-deklaracjach: w naszej wersji kłopotów jest mniej

E-PIT: Proste rozwiązanie dla prostych rachunków

Rozliczenie z małżonkiem wymaga korekty w systemie

Zasadniczo od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje przepis art. 62b ordynacji podatkowej dopuszczający zapłatę podatku przez najbliższą rodzinę podatnika, właściciela hipoteki lub zastawu zabezpieczających podatek, a także inne osoby. W tym ostatnim przypadku dopuszcza się zapłatę podatku do kwoty 1000 zł.

Niestety, ustawodawca, wprowadzając to dobrodziejstwo, nie był do końca konsekwentny, gdy chodzi o zapłatę z konta bankowego należącego do osoby innej niż podatnik. Pozostawiono bowiem w mocy art. 60 § 1 pkt 2 ordynacji, mówiący o tym, że liczy się obciążenie konta należącego do podatnika (a nie innej osoby).

Taki stan prawny zaowocował interpretacjami potwierdzającymi, że zapłata podatku metodą bezgotówkową przez osobę trzecią jest nieskuteczna. Tak wynika np. z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2019 r. (nr. 0111-KDIB2-1.4017.8.2019.1), w której czytamy: „Art. 62b ordynacji podatkowej dopuszcza zapłatę podatku przez inny podmiot, ale z ograniczeniem do kwoty 1000 zł. Zasadą jest, że zobowiązanie podatkowe powinno zostać spełnione przez podatnika, zaś zapłata przez inny podmiot nie jest skuteczna (...) ustawodawca precyzyjnie określił, że w obrocie bezgotówkowym zapłata podatku możliwa jest jedynie z rachunku bankowego podatnika. Nie jest zatem dopuszczalna w obrocie bezgotówkowym zapłata podatku przez osobę trzecią (z rachunku bankowego należącego do osoby trzeciej, a nienależącego do podatnika)".

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 14 grudnia 2018 r. (sygn. akt I SA/Łd 510/18).

W takim stanie rzeczy najlepszym wyjściem wydaje się zatem, by zapłata podatku, o ile ma się dokonać bezgotówkowo, przechodziła jednak przez konto podatnika. Istnieje oczywiście wciąż metoda płatności gotówkowej w kasie urzędu skarbowego, której nie dotyczą opisane tu ograniczenia.

Fiskus może też spojrzeć łaskawym okiem na transfer pieniędzy z konta małżonka, z którym podatnik pozostaje we wspólności majątkowej.

Niejednemu podatnikowi ciarki przechodzą po grzbiecie, gdy okazuje się, że musi dopłacić sporą kwotę. Zdarza się, że brakuje własnych środków na taki cel. Czy można wówczas poprosić rodzinę lub przyjaciół o wsparcie?

Czytaj także:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe