e-PIT: Proste rozwiązanie dla prostych rachunków

Systemy Twój e-PIT oraz e-Deklaracje znacznie ułatwiają rozliczenia, choć nie są pozbawione wad. Z tej formy zeznań rocznych wciąż nie korzysta biznes.

Publikacja: 11.03.2021 17:45

e-PIT: Proste rozwiązanie dla prostych rachunków

Foto: AdobeStock

Choć opisuję najnowocześniejsze formy rozliczeń z użyciem komputera i internetu, uspokajam tradycjonalistów: papierowe deklaracje, w tym PIT-36 i PIT-37, wciąż są akceptowane. Należy je złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać listem poleconym do 30 kwietnia.

Czytaj także:

Zbliża się termin rozliczenia PIT. Zobacz co warto wiedzieć

Poprawki w zeznaniu podatkowym warto uzasadnić

Można zmieniać nawet wspólne rozliczenie małżonków

Nawet obcy może wyręczyć w zapłacie podatku

PIT: Jakie konsekwencje rozliczenia po terminie

MF o e-deklaracjach: w naszej wersji kłopotów jest mniej

Rozliczenie z małżonkiem wymaga korekty w systemie

Rządowa opcja

Coraz więcej podatników wybiera rozliczenia w jednej z dostępnych form elektronicznych. To przede wszystkim dwa systemy autoryzowane przez Ministerstwo Finansów: „automatyczny" Twój e-PIT oraz wymagający samodzielnego wypełniania e-Deklaracje.

System Twój e-PIT to przygotowane przez administracje skarbową rozliczenie uwzględniające domyślnie jego dane z poprzednich lat oraz zaliczki wpłacone przez płatników. Dostępne jest na stronie internetowej podatki.gov.pl

To rozwiązanie dość wygodne, choć nie dla wszystkich. Z powodzeniem mogą z niego skorzystać osoby, które rozliczają się samodzielnie, mają jednego tylko pracodawcę i nie korzystają z ulg. W takich przypadkach akceptacja rozliczenia może być bardzo szybka i w zasadzie sprowadzić się do kilku kliknięć myszką komputera. Można nawet nic nie akceptować – wówczas system przyjmie zeznanie w formie automatycznie zaproponowanej przez system informatyczny administracji skarbowej. Nastąpi to wraz z upływem ostatniego dnia na rozliczenia (dla PIT-36 i PIT-37 to 30 kwietnia).

Jednak system ten nie oferuje automatycznych rozliczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie przygotowuje też wspólnego opodatkowania małżonków. Nie „pamięta" również, z jakich ulg podatnik korzystał w poprzednich latach. Oczywiście osoby, które chcą skorzystać ze wspólnego małżeńskiego rozliczenia czy też z ulg np. na dzieci, mogą to zrobić, ale po uprzednim odrzuceniu „automatycznego" zeznania.

Bez automatu

Wciąż działa system e-Deklaracje dla podatników, którzy nie ufają rządowemu automatowi rozliczeniowemu i wolą sami wypełniać zeznanie na ekranie swojego komputera. Ta opcja, w odróżnieniu od Twojego e-PIT, wymaga zainstalowania na komputerze specjalnej deklaracji (bezpłatnej) i jej aktualizowania co kilka miesięcy.

Klucze do wirtualnego systemu

Rządowy system Twój e-PIT znacznie ułatwia rozliczenia, ale – w odróżnieniu od papierowych deklaracji – wymaga pewnych kluczy. Można w tym celu użyć systemu login.gov.pl (tj. profilu zaufanego, e-dowodu lub dostępu z bankowości elektronicznej) lub przez aplikację mObywatel.

Kto nie korzysta z tych udogodnień, powinien przygotować „klucze" wynikające m.in. z ubiegłorocznych rozliczeń:

- PESEL albo NIP i datę urodzenia,

- kwotę przychodu z deklaracji za 2019 r.

- jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy lub płatnika (np. z PIT-11 za 2020 r.)

- kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z deklaracji za 2019 r.

Ponieważ zeznanie każdego podatnika (z kilkudziesięciu milionów składających zeznania PIT) jest nieco inne, zwykle nie występują wśród powyższych kwot dwie identyczne. Są to zatem bezpieczne klucze autoryzujące.

Choć opisuję najnowocześniejsze formy rozliczeń z użyciem komputera i internetu, uspokajam tradycjonalistów: papierowe deklaracje, w tym PIT-36 i PIT-37, wciąż są akceptowane. Należy je złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać listem poleconym do 30 kwietnia.

Czytaj także:

Pozostało 92% artykułu
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego