PIT: Można zmieniać nawet wspólne rozliczenie małżonków

Warto poprawić błędy w rocznej deklaracji, zanim zrobi to za podatnika fiskus.

Aktualizacja: 11.03.2021 18:12 Publikacja: 11.03.2021 14:54

Rozliczenie PIT przez małżonków

Rozliczenie PIT przez małżonków

Foto: AdobeStock

Korekta zeznania podatkowego to prawo przysługujące każdemu podatnikowi, bo przecież ludzką rzeczą są pomyłki, choćby rachunkowe. Zdarza się nawet (choć dziś już raczej rzadko), że podatnik otrzyma z opóźnieniem informację o swoich zarobkach (np. w wyniku zwłoki zleceniodawcy) i nie zdąży uwzględnić ich w swoim zeznaniu.

Czytaj także:

Zbliża się termin rozliczenia PIT. Zobacz co warto wiedzieć

Poprawki w zeznaniu podatkowym warto uzasadnić

Nawet obcy może wyręczyć w zapłacie podatku

PIT: Jakie konsekwencje rozliczenia po terminie

MF o e-deklaracjach: w naszej wersji kłopotów jest mniej

E-PIT: Proste rozwiązanie dla prostych rachunków

Rozliczenie z małżonkiem wymaga korekty w systemie

W takich sytuacjach lepiej nie czekać, aż fiskus sam wykryje nieprawidłowości. Warto złożyć korektę deklaracji. Ordynacja podatkowa nie ogranicza liczby korekt. Można je robić wielokrotnie, dopóki nie upłynie okres przedawnienia zobowiązania podatkowego. Uwaga: korekty nie są możliwe tylko wtedy, gdy urząd skarbowy podejmie u podatnika kontrolę lub rozpocznie postępowanie podatkowe w zakresie objętym zeznaniem. Wówczas jest za późno.

Co oznacza dokładnie owe pięć lat na korektę? W przypadku zeznania na PIT-37 okres ten liczy się od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Po tym terminie już nie trzeba korygować zeznania, bo zobowiązanie podatkowe nie może zostać egzekwowane. W przypadku zeznań za 2020 rok korekt można będzie dokonywać do końca 2026 roku. Termin płatności podatku to bowiem 30 kwietnia 2021 roku. Pięcioletni okres przedawnienia liczy się od końca 2021 r., a więc do 31 grudnia 2026 r.

Korekta może dotyczyć różnych fragmentów zeznania. Od początku 2019 r. obowiązują korzystniejsze niż przedtem reguły korekt składanych po terminie rozliczeń dla małżonków i osób samodzielnie wychowujących dzieci. Możliwy jest zatem scenariusz, w którym małżonkowie składają swoje rozliczenia oddzielnie, ale już po 30 kwietnia dochodzą do wniosku, że jednak wspólne rozliczenie jest dla nich korzystniejsze. Dlatego jedno z nich może złożyć korektę zeznania i zadeklarować wspólne rozliczenie z małżonkiem.

Może wystąpić też sytuacja odwrotna – małżonkowie mogą zrezygnować ze złożonego wcześniej wspólnego rozliczenia i w ramach korekty złożyć dwa skorygowane rozliczenia oddzielne.

Analogiczne reguły przewidziano dla osób samodzielnie wychowujących dzieci. Takie skorygowane zeznania – o ile będą prawidłowo wypełnione – powinny zostać zaakceptowane przez aparat administracji skarbowej.

Korekta dotyczyć może wielu źródeł przychodów. Niemniej jednak w przypadku prowadzenia biznesu trzeba pamiętać o zasadzie, w myśl której stratę z działalności gospodarczej odlicza się wyłącznie od dochodu z tej działalności, korygując wcześniejsze zeznanie podatkowe dotyczące tej działalności.

Korektę zeznania składa się na takim samym formularzu jak zeznanie pierwotnie złożone. Należy jedynie w odpowiedniej rubryce zaznaczyć, że chodzi o korektę zeznania. Dotyczy to zarówno rozliczeń elektronicznych, jak i papierowych. W formularzach PIT-36 i PIT-37 są to rubryki nr 10 i 11. Są tam wymienione dwie opcje: „zwykła" korekta, o której mowa w art. 81 ordynacji podatkowej, oraz korekta dokonywana w szczególnych warunkach. Ta druga możliwość nie dotyczy większości podatników składających roczny PIT i obejmuje sytuacje, gdy organ podatkowy prowadzi postępowanie, w którym zachodzi podejrzenie unikania opodatkowania.

Korekta zeznania podatkowego to prawo przysługujące każdemu podatnikowi, bo przecież ludzką rzeczą są pomyłki, choćby rachunkowe. Zdarza się nawet (choć dziś już raczej rzadko), że podatnik otrzyma z opóźnieniem informację o swoich zarobkach (np. w wyniku zwłoki zleceniodawcy) i nie zdąży uwzględnić ich w swoim zeznaniu.

Czytaj także:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona