fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: ulga dla samotnego rodzica dopiero po rozwodzie

Fotolia
Jeśli jedno z rodziców zerwało kontakty z rodziną, drugie nie rozliczy się jako samotny rodzic. Fiskus mówi twardo: najpierw musi być rozwód.

Skarbówka restrykcyjnie interpretuje przepisy o rozliczeniu z samotnie wychowywanym dzieckiem. Nie wystarczy, że ojciec nie kontaktuje się z rodziną i nie można ustalić miejsca jego pobytu. Konieczne jest też spełnienie warunków formalnych, czyli orzeczenie rozwodu.

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która pozostaje w związku małżeńskim, ale od dłuższego czasu nie ma żadnego kontaktu z mężem i samotnie wychowuje małoletniego syna. Jej mąż nie płaci ustanowionego przez sąd zabezpieczenia alimentacyjnego. Nie pojawia się też na sprawach sądowych o alimenty na dziecko. Został dla niego ustanowiony kurator jako dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Kobieta napisała, że postępowanie o alimenty trwa od sierpnia 2017 r. Uniemożliwia jej to wniesienie pozwu o rozwód, gdyż w sądzie rodzinnym nie mogą toczyć się dwie sprawy jednocześnie. Kobieta przyznała, że ojciec dziecka nie został pozbawiony praw rodzicielskich ani nie odbywa kary pozbawienia wolności.

Zapytała, czy w zeznaniu za 2018 r. może rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, skoro mąż nie kontaktuje się z rodziną.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że nie może. Przypomniał, że osoba samotnie wychowująca dziecko to m.in.: panna, wdowa, rozwódka albo osoba, w stosunku do której orzeczono separację. Może to być również osoba pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Korzyść ze wspólnego rozliczenia polega na tym, że podatek oblicza się w podwójnej wysokości od połowy dochodów matki. Ta płaci niższy PIT dzięki podwójnemu wykorzystaniu kwoty wolnej.

Przepis wymienia konkretnie osoby, którym przysługuje preferencja, odwołując się zarówno do stanu cywilnoprawnego, jak i do tego, że osoba ta musi zajmować się dzieckiem bez wsparcia drugiego z rodziców. Ulga dla osób pozostających w związku małżeńskim zależy zaś od spełnienia jednego z trzech warunków. O samotnym wychowywaniu dziecka przesądza orzeczenie sądowe o przyznaniu władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, orzeczenie o separacji lub odbywanie kary pozbawienia wolności.

Kobieta nie może zatem rozliczyć się jako samotna matka, ponieważ nie spełnia żadnego z tych warunków.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-3.4011.544.2018.2.MS2

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA