fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pracodawca zrefunduje okulary bez podatku

Fotorzepa, Krzysztof Lokaj
Firma nie ma obowiązku pobierać zaliczek od pracowników, którym zwróciła koszt nabycia okularów korekcyjnych, jeśli zaleci je lekarz, a zakup jest udokumentowany fakturą.

Jako pracodawca mam obowiązek zrefundować pracownikom koszt zakupu okularów korekcyjnych. Czy firma powinna doliczyć im wartość okularów do przychodów i pobrać zaliczki na PIT? Czy ma znaczenie fakt, że faktura dokumentująca zakup jest wystawiona na pracodawcę? – pyta czytelnik.

Nie.

Pracodawca nie pobiera w takiej sytuacji zaliczki na podatek, jeśli spełnione zostaną warunki uprawniające do zwolnienia z podatku. Podobną kwestię rozstrzygnęła ostatnio Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 27 października 2015 r. (IBPB-2-2/ 4511-504/15/Mma). Przypomniała, że zgodnie z roz- porządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Uzyskana przez pracownika kwot...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA