fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma w domu daje podatkowe korzyści

firma w domu
Adobe Stock
Przedsiębiorca odliczy część wydatków na mieszkanie. Co do zasady powinien je przypisać do powierzchni, którą wykorzystuje w biznesie – mówi Grzegorz Grochowina, Deputy Director, Szef zespołu ds. zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce

Coraz więcej osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Czy żeby odliczyć koszty, muszą wyodrębnić osobny pokój na potrzeby tej działalności?

Do niedawna organy podatkowe wymagały od przedsiębiorcy, by wyodrębnił jedno z pomieszczeń na potrzeby prowadzonej w domu działalności gospodarczej. Obecnie jednak nie ma takiego wymogu. Skarbówka zgadza się, by przedsiębiorca odliczył wydatki proporcjonalnie przypadające na tę działalność. Może to być np. część gabinetu, salonu, kuchni i łazienki, która jest wykorzystywane na potrzeby biznesu.

Jakie wydatki można w ten sposób odliczyć?

Wszystkie związane z utrzymaniem nieruchomości, a więc np. opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz, Internet, czynsz do spółdzielni mieszkaniowej. Kosztem podatkowym będzie też podatek od nieruchomości zapłacony w związku z prowadzoną w mieszkaniu działalnością gospodarczą.

Jaką proporcję należy zastosować?

Wszystko zal...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA