Rewolucja lutowa wciąż przeraża elity Rosji

Część rosyjskich elit obawia się, że kraj nie sprosta potencjalnej transformacji i przestanie liczyć się na świecie, a nawet osunie się w anarchię. Historia rewolucji lutowej 1917 r. jest fundamentalna dla zrozumienia tych obaw.

Publikacja: 19.02.2021 10:00

Moment upadku monarchii Romanowów był dla zdecydowanej większości Rosjan zaskoczeniem. Zaczęto masow

Moment upadku monarchii Romanowów był dla zdecydowanej większości Rosjan zaskoczeniem. Zaczęto masowo usuwać symbole carskiej opresji. Ofiarą padały pałace i pomniki. Jak ten Aleksandra III, którego głowa poniewierała się na ulicach Moskwy

Foto: EAST NEWS

Powrót najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego do ojczyzny, a także protesty związane z jego zatrzymaniem stały się w rosyjskich mediach, dyskusjach na forach mediów społecznościowych, a nawet memach, powodem do analogii i skojarzeń z rosyjską rewolucją 1917 r. Lot Nawalnego z Berlina do Moskwy porównywano nawet ze słynnym powrotem Lenina ze Szwajcarii do Rosji, wiodącym przez Niemcy, Szwecję i związaną z Rosją Finlandię. W tym przypadku nie bez znaczenia jest również pora roku, gdyż rewolucja 1917 r. rozpoczęła się w lutym (zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem gregoriańskim 8 marca).

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Żadnych czułych gestów