fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Platforma Obywatelska

Pitera zawiadamia Ziobrę o mowie nienawiści

rp.pl
Julia Pitera, europosłanka PO, złożyła zawiadomienie o dotyczącej jej mowie nienawiści - informuje Onet.pl. "Przekroczono granice" - napisała Pitera do Zbigniewa Ziobry.

W piśmie do Prokuratora Generalnego Julia Pitera przywołuje prawie 40 komentarzy, głównie z YouTube i portalu wpolityce.pl, w których nawoływano do zastosowania wobec niej przemocy, łącznie z zabójstwem.

Wpisy te dotyczyły wystąpienia Pitery w Parlamencie Europejskim podczas debaty o działaniach Jugendamtu - niemieckiego Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży.

Europosłowie PiS podnosili wówczas, że urząd ten dyskryminuje rodziców niebędących Niemcami, zaś Pitera twierdziła, że temat jest elementem walki politycznej, zasiewa niepokój i podważa zaufanie w ramach wspólnoty.

W piśmie do Ziobry Pitera podkreśla, że zajmuje się polityką od 20 lat, ale nigdy nie spotkała się z taką falą nienawiści jak obecnie.

„Jako polityk byłam krytykowana, często wulgarnie, oceniano moje działania, jednak obecnie występująca fala nienawiści jest przerażająca i wzbudza uzasadnioną obawę, że groźby kierowane pod moim adresem zostaną zrealizowane. Jeśli nie przez osoby formułujące przedstawione niżej komentarze, to przez jakąś osobę, która jest odbiorcą tego nawoływania do nienawiści” - cytuje Onet pismo Julii Pitery.

Europosłanka przyznała, że od 2015 roku już pięciokrotnie wysyłała podobne zawiadomienia. Najpoważniejsze groźby pojawiały się w 2017, gdy wraz z innymi europosłami PO zagłosowała  za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce. To wówczas w Katowicach narodowcy powiesili na szubienicach zdjęcia polityków PO.

Pitera otrzymywała wówczas m.in. zdjęcia poćwiartowanych zwłok.

Większość zawiadomień złożonych przez Julię Piterę kończyła się umorzeniem, w sprawie wspomnianego wieszania zdjęć europosłów na szubienicach śledztwo trwa już dłużej niż rok.

Pitera zapewnia, że to nie bojaźliwość powoduje, że składa te zawiadomienia.

jeśli jakikolwiek przyszły rząd będzie faktycznie chciał zrobić z tym porządek i podsumować aktywność prokuratury w tym temacie, to ważne, żeby pozostał jakichś ślad tych zdarzeń. Zawsze raziły mnie te konferencje prasowe, na których politycy robili z siebie ofiary, ale morderstwo Pawła Adamowicza pokazuje, że pewnego granice zostały przekroczone – podkreśla Julia Pitera.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA